کد خبر:19653
پ
چابهار

رنجی که چابهار می‌برد

اکثر کسانی که در حاشیه شهر چابهار زندگی می کنند، زیر خط فقرند.

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان، عبدالغفور ایران نژاد نماینده مردم چابهار در مجلس، طی یادداشتی چابهار را نگین توسعه شرق کشور دانست و نوشت در حال حاضر پروژه‌های بسیار مهمی در این بندر بین‌المللی در حال اجراست، اما این منطقه با پتانسیل‌های قوی دارای حاشیه نشینی بسیاری است.

 

مشکل دیگری هم در ساماندهی حاشیه‌ شهر چابهار وجود دارد، چرا که از ۳۳۰ هکتار مناطق حاشیه‌نشین، ۲۲۰ هکتار در طرح ساماندهی آمده‌اند و بقیه هنوز در طرح نیستند. در بین استان‌های کشور استان سیستان و بلوچستان پایین‌ترین رتبه را در برخورداری از شاخص‌ها ‌و متأسفانه در حاشیه‌نشینی بالاترین رتبه کشور ‌دارد.

 

۶۳ درصد جمعیت چابهار در حاشیه شهر و سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند، خشکسالی‌های پی در پی و توجه نداشتن جدی به این موضوع مهم‌ترین عامل حاشیه‌نشینی در چابهار است. نصف جمعیت شهر چابهار حاشیه‌نشین هستند و این بندر بالاترین نرخ حاشیه نشینی نسبت به جمعیت را در کشور دارد، حاشیه‌نشینی سد راه توسعه سواحل مکران است.

 

هرچند اقداماتی تاکنون از سوی برخی دستگاه انجام‌شده اما با وسعت کار همخوانی ندارد، چرا که با شهری مواجه ھستیم که نیمی از آن به‌صورت غیررسمی شکل‌گرفته است که در نوع خود در کشور بی‌نظیر است.

 

چابهار نگین توسعه شرق کشور  نام گرفته و در حال حاضر پروژه‌های بسیار مهمی در این بندر بین‌المللی در حال اجراست، اما این منطقه با پتانسیل‌های قوی دارای حاشیه نشینی بسیاری است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.