کد خبر:19611
پ
ostadar

عملیات آزمایشی آبیاری طرح ۴۶ هزارهکتاری دشت سیستان آغاز شد

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان،استاندار سیستان و بلوچستان گفت: عملیات آزمایشی آبیاری طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان از امروز/پنجشنبه/ در منطقه آغاز شد تا زمینه ساز توسعه و ماندگاری جمعیت در منطقه شود. احمدعلی موهبتی در حاشیه بازدید از طرح آبیاری ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان در جمع خبرنگاران ابراز امیدواری کرد تا […]

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان،استاندار سیستان و بلوچستان گفت: عملیات آزمایشی آبیاری طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان از امروز/پنجشنبه/ در منطقه آغاز شد تا زمینه ساز توسعه و ماندگاری جمعیت در منطقه شود.

احمدعلی موهبتی در حاشیه بازدید از طرح آبیاری ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان در جمع خبرنگاران ابراز امیدواری کرد تا پایان سال این طرح مهم به وضعیت مطلوبی برسد تا همزمان با ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی شیرینی این سرمایه‌گذاری بزرگ ملی به کام مردم صبور سیستان بنشیند.
وی گفت: هم اینک ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب مرده در چاه نیمه چهار وجود دارد که قابل بهره برداری نیست بنابراین برنامه ریزی شده تا با بهره برداری از این آب در بخش کشاورزی بخشی از نیاز آبیاری مزارع برطرف شود.
استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: طرح آبیاری به ۴۶ هزار هکتار دشت سیستان به لحاظ ماندگاری جمعیت و ایجاد اشتغال برای مردم و همچنین تولید ملی بسیار حائز اهمیت است زیرا زمانی که تولید باشد زمینه عزت و رفاه مردم نیز فراهم می ‌شود.
موهبتی افزود: اراده محکمی برای به ثمر نشستن این طرح بزرگ در بین دستگاه‌های اجرایی و پیمانکاران وجود دارد.
وی گفت: انتظار می رود کشاورزان حداکثر بهره وری از آب این طرح را داشته باشند تا با بهره گیری از الگوهای مناطق کم آب این طرح به نتیجه مطلوب برسد.
موهبتی تاکید کرد: باید مدیریت بهره‌ برداری طرح و الگوی کشت مناسب منطقه تدوین و کشاورزی سیستان مبتنی بر کشاورزی اقتصادی برنامه ریزی شود.
وی گفت: با یک برنامه منسجم می ‌توان الگوی کشت مناسبی به کشاورزان ارائه و با ایجاد درآمد پایدار رونق اقتصادی رابه منطقه بازگرداند.
استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به ظرفیت های مرز در استان گفت: با وجود منطقه آزاد چابهار و معافیت این منطقه از تحریم‌های ظالمانه ظرفیت مناسبی برای کشور و همسایگان به وجود آمده است و باید تلاش کنیم با ایجاد زیرساخت های لازم حداکثر بهره برداری از ظرفیت های مرز داشته باشیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز گفت: طرح انتقال آب با لوله به اراضی دشت سیستان در قالب ۲۰پروژه شامل ۱۶ناحیه عمرانی، ۲ ایستگاه پمپاژ اصلی و ۲ خط انتقال اصلی با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد در پنج شهرستان حوزه سیستان درحال اجراست.
مجتبی پیری افزود: با راه اندازی کامل طرح ۷۰هزار بهره بردار بخش کشاورزی منطقه سیستان از آب مطمئن بهره‌مند خواهند شد.
وی ادامه داد: سالیانه ۴۰۰میلیون مترمکعب آب تخصیصی طرح است که ازطریق سیستم های این طرح بین کشاورزان منطقه توزیع خواهد شد
به گزارش ایرنا طرح ۴۶ هزار هکتار انتقال آب با لوله در دشت سیستان در سال ۹۳ بعد از سفر رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به سیستان و بلوچستان مصوب و اعتبارات آن به دستور رهبر معظم انقلاب از منابع صندوق توسعه ملی تامین شد.
با توجه به خشکسالی های ۱۹ سال سیستان و بلوچستان این طرح می تواند با تامین آب مطمئن در طول سال نوید دهنده رونق کشاورزی منطقه باشد.
احمد علی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان روز پنجشنبه در نخستین سفر درون استانی وارد منطقه سیستان شد.
سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال استان سیستان و بلوچستان و همسایگی کشور افغانستان واقع شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.