×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبرهای ثانیه ای

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۹ اسفند - ۱۳۹۷  
true
true
کوه گل فشان چابهار کوه گل فشان چابهار              180x120

يکي از اشکال و پديده های زمين ريخت شناختي بسيار زيبا، ديدني و بديع در منطقه چابهار، گل فشان ها هستند. مردم منطقه چابهار و حومه از اصطلاحات متعددي مانند، گلپر(Gelpor)، بوتن(Bootten)، گل پاشان(Gel pashan)و ناپک(Napag)براي گل فشانها استفاده مي کنند.

اين پديده در واقع پديده ای طبيعی و همانند آتشفشان است که به صورت تپه ای مخروطی بوده و به جای گدازه از دهانه آن گاز متان و دی اکسيد کربن به همراه گل خارج می شود.

اين گل فشانها بر اثر حرکات ناشی از فرورانش پوسته اقيانوسی کف دريای عمان به زير پوسته قاره ای به وجود آمده اند اين گل فشانها جوان بوده و آغاز پيدايش آنها به 30 تا 40 هزار سال پيش باز می گردد.

گل فشانها علاوه بر اينکه يکی از مناظر جالب و زيبای زمين گردشگری هستند، خواص درمانی خاص خود را دارند به طوری که گل های آنها برای درمان بيماريهايی مانند دردهای مفاصل و ستون فقرات، سفتی مفاصل، بيماريهای عصبی، مراحل اوليه تنگی عروق و انقباضات عضلانی، بيماريهای زنان بسيار سودمند است گفته می شود که استحمام کردن در گل فشانها به خاطر وجود عناصر شيميايی خاص در ترکيبات آنها، برای پوست بسيار سودمند است و باعث جوان کردن پوست انسان و بهبود ناراحتی های پوستی می شود.

در بسياری از نقاط ايران و جهاناز جمله در آذربايجان برای درمان از روانه های گلی(گل و آب گرمی کهاز دهانه خارج می شود) گل فشان استفاده می شود که در منطقه چابهار به علت موقعيت جغرافيايی و مشکل راه دسترسی به آنها، زياد از آنها استفاده نمی شود.

اين گل‌فشان در 95 كيلومتری غرب بندر كنارک و در دشت كهير نرسيده به روستای تنگ در زمينی مسطح واقع شده است. در بلندای اين تپه‌ها، دهانه‌ای به قطر چند سانتی متر وجود دارد و از دهانه گل‌فشان كه در حال حاضر فعال است، به طور متناوب گل خاكستري رنگ خارج شده و به سوی دامنه‌ها سرازير می شود. دوره تناوب اين پديده نادر و زيبا ده تا پانزده دقيقه است كه اين عمل با لرزش خاك همراه است و گاهی به هنگام خروج گل، صدايی همانند شليک تفنگ از آن به گوش می رسد.

بالا رفتن از کوه اگر فصل بارندگی نباشد، تقريبا راحت است. در بالاترين نقطه کوه چاله ای به قطر کمتر از يک متر و به عمق حدود نيم متر وجود دارد که با گل پوشيده شده است. در فواصل زمانی حدود يک دقيقه، مقداری گل با صدای خاصی شبيه به ترکيدن يک حباب، از چاله خارج و به اطراف پراکنده می شود.

 

true
برچسب ها : , , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false