true
true

سیستان و بلوچستان

true
    امروز  جمعه - ۳۰ فروردین - ۱۳۹۸  
true
true
برگزاری نخستین گفتمان جوان ، تریبون آزاد با موضوع انتخابات در شهرستان چابهار  برگزاری نخستین گفتمان جوان ، تریبون آزاد با موضوع انتخابات در شهرستان چابهار

به گزارش خبرنگار هاتف از واحد چابهار; نخستین گفتمان جوان تحت عنوان تریبون آزاد با موضوع انتخابات به همت موسسه فرهنگی رسانه ای هاتف در مجتمع تفریحی بانوک-دریا بزرگ برگزار گردید.

در این گفتمان جوان به موضوع انتخابات از دیدگاه جوانان و تاثیرات مثبت و منفی محیطی حاکم بر آن به نقد و بررسی گذاشته شد که عزیزان صاحب نظر هم چون مهندس ایمان کشوری ، حاج کریم بخش حوت ، احمد آشیان ، امیرکلمتی ، کسرا شیرانی ، حمیداله چاردیوار به بحث و تبادل نظر پرداختند و نتیجه گیری کردند که شرح آن توضیح داده خواهد شد.

برگزاری نخستین گفتمان جوان ، تریبون آزاد با موضوع انتخابات در شهرستان چابهار keshwari 136x300در ابتدای جلسه مهندس ایمان کشوری ایراد کردند : در بحث قوم گرایی و تاثیر آن بر انتخابات نظریات متفاوتی وجود دارد ، بنظر من در انتخابات چنانچه شایسته سالاری در گزینش کاندیدها در اولویت قرار بگیرد تاثیر قوم گرایی کاهش پیدا می کند.

در برخی موارد افرادی با مدارج بالا بدون داشتن تخصص وارد عرصه می شوند و به این امید که توانایی کسب اکثریت آراء را در  طوایف مختلف دارند که این مشکل بزرگی محسوب می شود با قرار دادن فیلترهایی در وزارت کشور جهت تائید صلاحیت افراد همچون تجربه ، تخصص و .. در زمینه هایی که بتوان مشکلات مردم را حل کرد می توان این مشکل در جامعه را کنترل کرد.

در شهر چابهار شاهد این امر هستیم که افرادی در صحنه انتخابات شوراهای شهر حاضر می شوند که با تفکر و حمایت چندین هزار آراء دلگرم هستند و جوانی مستعد دارای تخصص و توانایی با همچنین رویکردی مواجه می شود شکسته می شود و اینکه توانایی های خود را به نمایش بگذارد خجالت می کشد چون استقبال نمی شود که این جنبه خیلی بدی هست.

اینکه بخواهیم خودمان به تنهایی روی افکار مردم در این موضوع تاثیر بگذاریم راه خیلی سختی خواهد بود و اینکه به نوعی میتوان گفت با توجه به شرایط قابل مشاهده امکانپذیر نمی باشد مگر اینکه از طرف وزارت کشور به این مهم دست پیدا کرد.

 

 

 

 

 

برگزاری نخستین گفتمان جوان ، تریبون آزاد با موضوع انتخابات در شهرستان چابهار karimhoot 162x300هم چنین بعد از ایراد سخنان مهندس کشوری حاج کریم بخش حوت در این مورد اظهار داشتند : همان طور که دوست بزرگوارمان آقای کشوری عرض کردند در بحث قوم گرایی با قرار دادن فیلترهایی در وزارت کشور میتوان این مشکل را سریع تر رفع کرد و همچنین نمی توان بدون تعصب به انتخابات نگاه کرد ، داشتن تعصب خالی و بدون در نظر گرفتن شایسته سالاری جنبه های منفی خود را آشکار خواهد کرد.

در بحث کنترل مشکل قوم گرایی در انتخابات می توان افراد تحصیلرده از اقوام مختلف طوایف را در گفتمان ها دعوت کرد باشد که در جلسات اولیه ماه و سال تعداد حاضرین ۵ الی ۵۰ نفر باشد باید گذار ۱۰ ساله ای را در نظر بگیریم چنانچه در ادوار مختلف انتخابات به نتیجه مطلوب نرسیم و شاهد قوم گرایی باشیم این برای ما جوانان مطالبه گر شکست محسوب نمی شود ، با تشکیل گفتمان های متداوم در مدت گذار میتوان جلوی این معضل را گرفت.

حق انتخاب اینکه چه شخصی صلاحیت دارد توسط خود فرد انجام می گیرد و هیچ کس نمی تواند به اجبار برای وی تصمیم بگیرد .

در یک بحث کلی خود ما جوانان و جوانان روشن فکر مقصر هستیم به طوری که اگر فامیل و یا یکی از نزدیکان ما نامزد انتخابات باشد به بقیه دوستان خود نیز تجویز میکنیم که به این فرد مورد نظر رای بدهیم در این زمینه میتوان حرکتی مثبت و پویاتر انجام داد به طوری که دوستان خود را جمع کرده و چند نفر از نامزدها که پیشنهاد می شوند را از فیلترهایی عبور داد و فاکتورهایی را تعیین نماییم و کسی که بالاترین درجه را داشت پیشنهاد کنیم.

در یک بحث دیگر اگر بتوان یک جوان توانا را به نوعی وارد صحنه مجلس و یا شوراها کرد و برانداز کرد،این جوان وقتی در صحنه قرار گرفت باید دو جانبه گرایی را در نظر داشته باشد و اینکه نه به جوانان پشت کند و نه به افراد جامعه ،این جوان بیاید در کنار وظایف اش برای دوره بعد برنامه ریزی کند از جوانان دیگر برای فعالیت هایش بهره ببرد این هم تبلیغی برای خودش و هم اعتماد جوانان و جامعه را جلب خواهد کرد.

 

 

برگزاری نخستین گفتمان جوان ، تریبون آزاد با موضوع انتخابات در شهرستان چابهار kalmati 136x300آقای امیر کلمتی ایراد کردند:  خداوند ملتی را سروری داد که تقدیرش بدست خویش بنوشت با آن ملت سرو کاری ندارد که دهقانش برای دیگران کشت یکی از راهکارهای موفقیت افراد تعیین راه درست و صحیح برای سرنوشت خویش می باشد و برای انتخاب این راه چند گزینه در پیش  دارد یکی از این گزینه های مهم و حساس انتخاب فرد اصلح در انتخابات می باشد که می بایست در این مورد از هر گونه قوم گرایی و نژاد پرستی اجتناب گردد و با نگاهی بالا و تفکری دور اندیش تدبیر و چاره اندیشی کرد که فرهنگ جامعه از هر گونه مشکلات در امان باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

برگزاری نخستین گفتمان جوان ، تریبون آزاد با موضوع انتخابات در شهرستان چابهار ashiyan 161x300سپس آقای احمد آشیان به ایراد سخن پرداختند : یکی از شاخص های اصلی که کاندیدها به آن واقف باشند شرح وظایف شان می باشد که می بایست به آن آگاهی داشته باشند.

که در این زمینه می توان مثالی روشن زد شوراهای شهرمان چابهار را در نظر بگیریم،متاسفانه به وظایف خودشان واقف نیستند و خودشان را محصور در یک اتاق کرده اند و بیش از دو کار ، فعالیت های چشمگیری از آنها مشاهده نمی شود یکی از کارهایشان انتخاب شهردار و دیگری تائیدیه استشهاد محلی مردم است که نباید به این صورت باشد.دلیل این کارها هم مشخص نیست شاید بخاطر این باشد که شوراها تکراری هستند و در هر دوره حضور دارند و جایگاهشان ثابت هست و یا شاید دلایلی دیگر نیز دخیل باشند.

همچنین شوراها می توانند برای جلب نظر می توانند فعالیت هایی که در مدت دوره به سرانجام رسانده اند را به مردم بازگو کنند مثلا بیایند بگویند من در این مدت چه فعالیت هایی را انجام داده ام متاسفانه از این قضیه هم سرباز می زنند.

در بحث انتخابات ریاست جمهوری نیز یک نکته حائز اهمیت می باشد که شخصی انتخاب شود که واقعا برنامه ای قویی و اجرایی برای اشتغال جوانان داشته باشد ما به بزرگترین معضل که همان بیکاری جوانان است دچار هستیم با فعال کردن تولیدهای استان میتوان جلوی این معضل را گرفت حالا بیاییم نگاهی به تولیدی های استان مان گذری بیندازیم جای حسرت و تاسف است که جزئی ترین وسایل که با کم ترین هزینه میتوان آن ها را تولید کرد صاداراتی می باشند.

 

 

 

برگزاری نخستین گفتمان جوان ، تریبون آزاد با موضوع انتخابات در شهرستان چابهار shirani 137x300آقای کسرا شیرانی در این مورد ایراد کردند : متاسفانه در بحث قوم گرایی بیش ترین ضرر را ما و شما قوم بلوچ در این زمینه داریم متحمل می شویم،جامعه بلوچ جامعه ای بزرگ می باشد که متاسفانه باید گفت در زمینه انتخابات قوم گرایی بیش از حد در آن مشهود می باشد، خب با این تفاصیل بیاییم از این بُعد به نحوه ی درست بهره ببریم زیرا که نمی توان سدی باشیم و بگیم با این قضیه مخالف هستیم و بخواهیم ریشه کن نماییم بیاییم قوم گرایی را از وجه سنتی به سمت مدرنیته گرایش بدهیم ، دولت و قانون نیز از ما حمایت خواهد کرد که ما بیاییم بزرگان ما احتلاف تشکیل داده و کسانی که اصلحح و منتخب مردم هستند را انتخاب کرده و بروند یک حزب را قانونی ثبت نمایند،چنانچه حزبی ثبت شود حزب تمام فعالیت هایش قانونی خواهد شد آموزش خواهند دید و می توانند تاثیر مثبتی بر روند قوم گرایی در انتخابات را داشته باشند.

متاسفانه شرایط معرفی قوم بلوچ در رسانه ها از جنبه منفی آن به نمایش گذاشته شده است بنده این تجربه بد را در سفرهایم به پایتخت مشاهده کرده ام و میتوان گفت که مردم حق دارند که این گونه تفکری نسبت به ما داشته باشند چرا که خود ما بلوچ ها در معرفی قوم خود کوتاهی کرده ایم و میکنیم به فرض کارگردانان مطرح کشوری فیلم های از بلوچ و بلوچستان به نمایش میگذارند که کارکترهای منفی فیلم را با لباس بلوچی نمایش می دهند بنده به عنوان هنر جوی عکاسی به این اعتقاد دارم که یک عکس میتواند دنیا را به لرزه در بیاورد پس ما بیاییم خودمان را ایرانی اصیل بدانیم هم چون که هستیم به بلوچ ایرانی بودن خودمان ببالیم و خودمان را بیشتر معرفی کنیم .

و در بحث انتخابات که مطمئن هستم این گونه نیست ولی ما فرض میگیریم که اگر ما بگیم دولتی بد بوده بوده و ما در انتخابات شرکت نمیکنیم به ما مربوط نمی باشد و این موارد سخت در اشتباه هستیم بدین صورت ما به بد بودن دولت پس با این حساب راضی هستیم پس ما بیاییم با آگاهی اصلح را انتخاب کرده و آگاهانه به پای صندوق های اخذ رای بیاییم و در سرنوشت خود ،شهر و کشورمان تاثیر گذار باشیم.

همچنین یک پیشنهاد برای از بین رفتن حالت یکنواختی و راکت مسلط بر فضای شوراها و نمایندگان مجلس دارم اینکه یک کارگروه مردمی در فرمانداری تشکیل دهیم که به عملکرد و فعالیت های شورا و نمایندگان مجلس داشته باشند و در هر مدتی یک گزارش عملکرد از شوراها و نمایندگان به مردم اعلام کنند که این امر باعث می شود که شوراها و نمایندگان مجلس به شرح وظایف خودشان واقف گردند و باشد که گره ای از مشکلات مردم و جامعه حل گردد.

 

برگزاری نخستین گفتمان جوان ، تریبون آزاد با موضوع انتخابات در شهرستان چابهار chardiwar 136x300حمیدالله چاردیوار در مورد بحث ادامه دادند : انتخابات در منطقه بلوچستان با توجه به تنوع قومی همیشه طوری بوده که قوم گرایی تاثیر به سزایی در انتخابات چه در انتخابات شوراها و چه در انتخابات مجلس تاثیر گزار می باشد.

با توجه به اینکه جوانان فعال و تحصیلکرده در آگاهی دادن به جامعه خود در انتخابات را دارند باید سعی داشته باشند در انتخابات فرد اصلح ،مومن و متعهدباشند و آگاهی دهنده ی با ایمان باشند که این مسئولیت آگاهی دادن را بر خود با نفس خود مقابله کنند و آگاهی روشن و مفیدی را به مردم ابلاغ کنند.

به نظر من اولین قدم جهت انتخاب فرد اصلح داشتن آگاهی نسبت به توان و تخصص فرد کاندید می باشد که خیلی مهم است.با توجه به بودن افراد توانمند و کارآمد مهمترین وظیفه یک جوان تحصیلکرده به نظر بنده به باور رساندن این ایده و فکر که حتما نباید به کسی رای داد که فامیل ،دوست و یا آشنا است بلکه به فردی رای داد که شایسته سالاری و متعهد بودن فرد در تراز اول مد نظر قرار بگیرد.

 

 

 

 

 

 

 

نتیجه گیری :

در پایان جلسه نیز مهندس کشوری و حاج کریم بخش حوت جلسه را جمع بندی کرده و گفتند: مردم با آگاهی به پای صندوق های اخذ رای خواهند آمد و با تحقیق به اصلح ترین کاندید خود رای خواهند داد به جوانان توجه ویژه شود جوانانی که صلاحیت و فاکتورهایی از قبیل سخنوری،مطالبه گری و… را داشته باشند می بایست مورد توجه قرار بگیرند و مردم در بحث مذهب در انتخاب اصلح حساس نشوند از شوراها شهر هر شش ماه گزارش عملکرد بخواهیم که این مساله در حال حاضر مورد توجه نیست ، هدف اصلی آگاه سازی و آموزش است که دوستان دور هم جمع می شوند تبادل نظر میکنند و بر آگاهی ما افزوده می شود ، حداقل کاری که می شود کرد در جمع خانواده می توان این نتایج را مطرح کرد که مثلا در فلان قضیه من در اشتباه بوده ام دوستانی دارم که مرا قانع کرده اند مسیر واقعی این است .

متاسفانه جوه ی که در شهر حاکم است چند نفر روشن فکر نما برای شهر یا بقیه تصمیم گیری میکنند که این جای افسوس دارد ان شاء الله با برگزاری همچنین گفتمان هایی از جوانان دعوت شود و از پتانسیل های جوانان استفاده شود و حداقل برای یادگیری هم که شده است جوانان شرکت کنند.

همچنین جا دارد از شما و دست اندکاران مجله هاتف جوان تشکر و قدردانی بعمل بیاید که همچنین محیطی مثبت را تدارک دیده اند و حرکتی نو را آغاز کرده اند ان شاء الله این جلسات تداوم داشته باشند.

 

انتخابات  برگزاری نخستین گفتمان جوان ، تریبون آزاد با موضوع انتخابات در شهرستان چابهار pic01 300x225

 

فایل صوتی گفتمان جوان :

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false