true
true

سیستان و بلوچستان

true
    امروز  یکشنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
true
true
جشن های دود ءُ رُبیدگءِ بلوچ‌ در ایران جشن های دود ءُ رُبیدگءِ بلوچ‌ در ایران جشن های دود ءُ رُبیدگءِ بلوچ‌ در ایران              470x350

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان، هر ساله در کشورهای مختلف جهان در روز “۲ مارچ” جشنی با عنوان «دود ءُ رُبیدگ» (Dod O Robedag) یا همان روز فرهنگ بلوچ را با اجرای مراسم سخنرانی، موسیقی، و برنامه های متنوع و شاد جشن میگیرند.

 

همچنین در این روز با برپایی نمایشگاه های صنایع دستی، غذاهای محلی و بازی های بومی،با پوشش لباس نو بلوچی که مردان با ،بستن پاگ به سر، پوشیدن واس کَت، با میانگین رنگی سفید و زنان با لباس ها سوزن دوزی نو، در هر منطقه با تنوع و گستردگی برنامه ها، این روز را به شادی و سرور سپری میکنند.

 

جشن های دود ءُ رُبیدگءِ بلوچ‌ در ایران جشن های دود ءُ رُبیدگءِ بلوچ‌ در ایران

 

در کشور ایران نیز این مراسم نه تنها در یک روز بلکه در ماههای مختلف سال با عناوین گوناگون جشن گرفته می شود همانند شب های فرهنگی سیستان و بلوچستان، جشنواره های گردشگری سیستان و بلوچستان، جشنواره اقوام ایرانی، جشنواره اقوام و پوشاک سنتی و … .

 

هر کدام از این عناوین جشن ها برای نمایش توانایی ها ، آداب و رسوم و فرهنگ اقوام ایرانی جهت دوستی و آشنایی هر کدام با یکدیگر  در ماهای مختلف در طول یکسال هر ساله برپا می شوند.

 

مردم بلوچ و یا هر کدام از اقوام ایرانی(ترک، لر، کُرد،فارس، عرب، ترکمن و …) دارای فرهنگی غنی و خاصی می باشند که برای به نمایش گذاشتن و معرفی آنها یک روز کافی نمی باشد، عناوین جشنواره هایی که ذکر شدند، زمان برپایی اینچنین رویدادهایی سه الی یک هفته به طول می انجامند.

 

سیستان و بلوچستان با دارا بودن بیش از هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و غیره در ۱۹ شهرستان یکی از استان های غنی کشور به لحاظ داشته های باستانی، تاریخی، فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که به گفته کارشناسان به اندازه یک کشور جاذبه تاریخی و گردشگری دارد.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false