true
true

سیستان و بلوچستان

true
    امروز  یکشنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
true
true
کوه های مینیاتوری یکی از بهترین جاذبه های طبیعی ایران کوه های مینیاتوری یکی از بهترین جاذبه های طبیعی ایران             1 600x337

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان، کوه های مینیاتوری (مریخی) یکی از بهترین جاذبه های طبیعی ایران به موازات دریا از منطقه کچو تا نزدیکی های خلیج گواتر در بندر چابهار قابل مشاهده هستند.

 

کوه‌های مینیاتوری یا مریخی منحصر به‌ فردترین کوه‌های ایران محسوب می شوند و این کوههای زیبا نوع رسوبی هستند شکل‌های نامانوس این پدیده‌ها، ناشی از فرسایش سریع در برابر باد و باران است که بر خلاف فرسایش‌های آرام و طبیعی، مهلتی برای رویش گیاهان باقی نمی‌گذارد و سرزمین را دندانه دندانه و پر از لبه‌ها و چاک‌ها نشان می‌دهد.

 

این کوه ها مناظری از کوه‌های کره ماه را برای انسان تداعی می‌کنند، بومیان این منطقه به سبب شکل غیرعادیشان از آنها با عنوان کوههای مریخی نیز یاد می کنند.

 

در میان دره ها و اطراف این کوهها فسیل انواع صدفها و آبزیان مانند نهنگ یافت می شود، این سلسله کوهها که در نوع خود بی همتا وصف می شوند، تنها در شمار کمی از کشورهای جهان همانند آنها وجود دارد.

 

کوه های مینیاتوری یکی از بهترین جاذبه های طبیعی ایران

 

کوه‌های مریخی و جنس رسوبی آنها و همچنین فرسایش خاص کوه‌ها موجب ایجاد شیارها و تراش‌های زیبایی شده است که گویی نقاشی ماهر آنها را به تصویر کشیده است.

 

رشته کوه‌های مریخی که فقط در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، توانسته ترسیم‌ گر یک جاذبه طبیعی زیبا باشد، این کوه‌ها در زمان‌های گذشته به زیرخروارها خاک مدفون بوده و امروزه با گذشت زمان‏، مشاهده می‌شوند، در اثر تغییرات جوی و آب و هوایی و باران‌های موسمی‏، خاک‌ها از روی آنها به دامنه‌ها ریخته شده و چهره اصلی این کوه‌ها نمایان شده است.

 

کوه‌های مریخی (آریا، کلانی) رشته کوهی هستند که تقریبا از ۳۵ کیلومتری چابهار آغاز می‌شوند و دهها کیلومتر به سمت شرق امتداد می‌یابند.

 

این کوهها که شبیه به کوههای مریخی هستند و کمتر در جهان کوهی به این شکل وجود دارد بدبوم نامیده می‌شوند که عبارتند از زمینها و بلندی‌هایی که در برابر فرسایش بدین شکل درآمده‌اند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false