true
true

سیستان و بلوچستان

true
    امروز  دوشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
true
true
عدم قطعیت و تفاهم در رسم‌الخط و زبان بلوچی  عدم قطعیت و تفاهم در رسم‌الخط و زبان بلوچی                   503x350

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان، در هیاهوی نفوذ و گسترش شبکه‌های اجتماعی، بازتولید و برساخت مفهوم «بلوچ» هم برای بلوچ‌ها و هم برای مرکزنشینانی که از قضا حاشیه را آن چنان که باید نمی‌شناسند، از سر گرفته شد.

 

بلوچ‌ها هنوز از پیامدهای منفی سینمای دهه هفتاد و قبل و بعد از آن  کمر راست نکرده بودند که اینترنت (و به خصوص شبکه های اجتماعی) به طرز غافل‌گیر کننده‌ای عرصه عمومی را درنوردید و این بار بلوچ‌ها و غیر بلوچ‌ها، خواسته یا ناخواسته به بازتولید نشانه‌های فقر، محرومیت، جرم و گسست از مرکز مشغول شدند، روشن است که جدال بر سر انکار محرومیت نیست بخشی‌هایی همان است که توصیف شده اما بخش‌های برجسته‌تر و مهم‌تر دیگری هم هست که مغفول مانده است.

 

کتاب فرهنگ لغت بلوچی فارسی دکتر جهاندیده یکی از سویه‌های ناکاویده فرهنگ بلوچی است، این اثر برای قشر فرهیخته و آکادمیک مرکزنشین پیام‌های بی شماری داشته، پیام‌هایی که حاوی گسست از گزاره‌ها و انگاره‌های حاصل از بازنمایی‌ها و فراواقعیت‌های سینما، صدا و سیما و شبکه‌های اجتماعی تنک مایه است.

 

این گسست‌ها گاهی به سرگیجه و عدم تبیین شرایط منجر شده است، اتخاذ رویکرد علمی و فرهنگی در کنش‌های فردی و جمعی کلید بسیاری از قفل‌های استان است اما عده کثیری به اشتباه آن را در امر سیاسی جست‌وجو می‌کنند.

 

کسب مهمترین جایزه کشور در حکم تایید و تثبیت جنبه‌های علمی و پژوهشی است که ممکن است برای عده‌ای مشتبه بوده باشد، در عین حال نقش زیادی در ترفیع اعتماد به نفس پژوهشگران استان خواهد داشت.

 

عدم قطعیت و تفاهم در رسم‌الخط و زبان بلوچی

 

زبان بلوچی در برهه‌ای حساس از تاریخ خود به سر می‌برد، چرا که پس از تدریس دو واحد درس «آشنایی با زبان بلوچی» در دانشگاه‌های سیستان و بلوچستان و ولایت اکنون دانشگاه سیستان و بلوچستان به یاری اساتیدی همچون دکتر شه بخش موفق به اخذ مجوز دوره کارشناسی رشته زبان و ادبیات بلوچی شده، و این اتفاق میمون با انتشار و کسب جایزه یکی از کتاب‌های پایه‌ای این رشته همراه شده است.

 

هیچ‌گاه نمی‌توان از جنبه‌های نمادین، معیارساز و انسجام بخش فرهنگ لغت‌ها غافل ماند و در این عدم قطعیت و تفاهم در رسم‌الخط و زبان بلوچی این خلا معیار و انسجام زبانی در سالیان اخیر به شدت محسوس بوده و این فرهنگ لغت وزین تا حدودی چالش کذایی را کمرنگ‌تر خواهد کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false