دوشنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱ قبل از ظهر
۱۳۹۷/۱۲/۱۹  -   کد خبر: 20689
شادی و نشاط فرهنگی
ایجاد نشاط و شادابی یکی از مؤثرترین راه‌ها برای افزایش بهداشت روانی در جامعه است.
شادی و نشاط فرهنگی

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان، شادی و نشاط از جمله حالات فراگیر شخصیت انسان است که تاثیرات بسیار شگرفی بر نگرش، باورها، احساسات و رفتار او می‌گذارد و می‌تواند همه جنبه‌های شخصیت او را دستخوش تغییر و تحول کند. از طرفی باید اذعان کرد که توسعه و پیشرفت انسان در حیات مادی موجب شده است تا همه جنبه‌های زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی او دارای پیچیدگی‌های متعدد شود و متغیرهای مختلفی بر افکار، اندیشه‌ها، اعتقادات، شخصیت و رفتار او اثر بگذارد و در حالی که همواره بر گستره و عمق دغدغه‌ها و نگرانی‌های او افزوده می‌شود، ناگزیر او را به تأمل وا می‌دارد تا راه‌های بهتر زیستن و غلبه بر مشکلات را بیابد.

 

همین موضوع سبب شده تا انسان معاصر برای رسیدن به قله‌های کمال مادی و معنوی، فکر و شکوفایی استعدادهای نهفته خود، روزنه‌ای برای فرار از رنج و مرارت‌های محیط بیابد. شاید فراهم کردن زمینه‌های شادی و نشاط برای دستیابی به این مهم بهترین راه باشد.

مهم‌ترین عوامل شادی‌زا در زندگی انسان‌ها عبارتند از هدیه دادن و مهربانی کردن، محبوبیت، مقبولیت، موفقیت، ایمان، هویت ملی و فرهنگی، خلاقیت، تجربه‌های عارفانه، حل مسئله، پرهیز از گناه، رضایت و تحمل، تبسم و خنده، تنوع ظاهری، بوی خوش، کار و تلاش، تفریح و تفرج، سیر و سفر، تفکر در آفرینش و کشف حقیقت، رسیدگی به دیگران، استفاده از روش‌های استعاره‌ای و شعری در بیان نظرات، داشتن دوستان ساده و خوش‌مشرب، تقویت عزت نفس و گره‌گشایی از کار دیگران است.
امروز نظریه‌پردازان اقتصادی و اجتماعی درباره توسعه و شاخص‌های آن، توسعه انسانی را به عنوان معیار توسعه‌یافتگی مطرح کرده‌اند که برای رسیدن به آن از سه شاخص اصلی نرخ امید به زندگی، باسوادی و درآمد سرانه استفاده می‌شود.
برای بالا بردن نرخ امید به زندگی راه‌های گوناگون وجود دارد که یکی از آنها مجهز کردن افراد به مهارت‌های احساسی زندگی و توجه به بهداشت روانی است.
در کشورهای توسعه‌یافته به موازات آموزش علوم و فنون به جنبه‌های دیگری چون توسعه فردی، رشد هیجانی و عاطفی، تمرکز حواس، تفکر، کنترل خود، مهرورزی، نوع‌دوستی، کار تیمی و محبت به دیگران، مدیریت در رفتار و اخلاق نیک، امیدواری به زندگی در متن برنامه‌ریزی‌های آموزشی و تربیتی، تحت عنوان مهارت‌های زندگی وارد شده است.
بر این اساس، می‌توان گفت ایجاد نشاط و شادابی یکی از مؤثرترین راه‌ها برای افزایش بهداشت روانی در جامعه است. خانه و فضاهای فرهنگی به عنوان نهادهای همکاری تربیتی و اجتماعی می‌توانند با به وجود آوردن زمینه‌ها و برنامه‌هایی باعث هر چه شاداب کردن جامعه شوند.
پیشنهاد می‌شود نهادهای فرهنگی در جهت توسعه‌یافتگی افراد جامعه بکوشند و آموزشِ مهارت‌های نرم را به جای مهارت‌های سخت به کار برند، زیرا باعث افزایش نرخ امید به زندگی و رضایت می‌شود و همچنین بستر مناسبی را برای شادی و نشاط دسته‌جمعی با برگزاری جشن‌های ملی-دینی و دیرینهٔ میهن خود شادی و شادمانی جامعه و مردم را فراهم کنند، تا از بروز هزاران مشکل جلوگیری کنیم و با صرف هزینه‌های کم برای شادی، از پرداخت هزینه‌های هنگفت آسیب‌های اجتماعی در امان باشیم. زیرا در محیط شاد، ذهن انسان پویا، زبانش گویا و استعدادش شکوفا می‌شود.
غم‌زدگی محکوم به شکست است و از این بابت بر دلسوزان جامعه واجب است روح شادی و نشاط را در رگ حیاط جامعه بیش از پیش تزریق کنند.

انتهای پیام/20689

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
ارسال دیدگاه

جدیدترین اخبار
محبوب ترین اخبار

عملکرد کدام یک از نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی را قابل قبول می دانید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...