۱۳۹۸/۰۱/۲۴  -   کد خبر: 40852
محمود واعظی؛ شهرک صنعتی مشترک ایران و عراق در استان کردستان احداث می‌شود
رئیس دفتر رئیس‌جمهور: شهرک صنعتی مشترک ایران و عراق در استان کردستان احداث می‌شود
شهرک صنعتی مشترک ایران و عراق در استان کردستان احداث می‌شود

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان ، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌ جمهور، در جلسه سرمایه‌گذاری و توسعه استان کردستان به‌منظور بررسی طرح‌ها، برنامه‌ها و راهکارهای دولت تدبیر و امید برای پیشرفت و توسعه بیش از پیش این استان برگزار و بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های بالای این استان در جهت رشد و پیشرفت اقتصادی کشور تأکید شد.

وی با بیان اینکه حادثه سیل فروردین‌ماه ۹۸ باوجود رنج و خسارات به مردم، برکاتی از جمله تأمین آب پشت سدها و رفع مشکلات محیط زیستی به‌همراه داشت، اظهار داشت: در این حادثه شاهد همبستگی و همدلی بین همه نهادها، ارگان‌ها، نیروهای مسلح و مردم بودیم.

وی افزود: باید روند کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان هدفمند باشد و به همین منظور فرماندهی ستاد مدیریت بحران سیل اخیر با وزارت کشور و استانداری‌ها است.

رئیس دفتر رئیس‌ جمهور در ادامه با اشاره به موقعیت ژئوپولیتیک استان کردستان و همجواری با کشور عراق، تصریح کرد: همین امر باعث شده تا بخش دولتی و غیردولتی نگاهی ملی نسبت به توسعه، آبادانی و مسائل این استان داشته باشند.

وی با تذکر اینکه اقتصاد کشور زمانی اصلاح می‌شود که بودجه دولتی برای سرمایه‌گذاری در استان‌ها به صفر و تأمین مالی و سرمایه‌گذاری بانک‌ها و بخش خصوصی به اوج برسد، گفت: فعالیت و ورود جمعی و تیمی بانک‌ها و بخش خصوصی در پروژه‌های کشوری و استانی منجر به تقسیم سود و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود.

واعظی بر ضرورت توجه بیشتر به استان‌های مرزی از جمله کردستان تأکید و خاطرنشان کرد: این استان‌ها آئینه کشور هستند چراکه اکثر مبادلات و مراودات کشورهای همسایه، نه در تهران بلکه در این استان‌ها انجام می‌شود.

وی با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران، شریک اول عراق بوده و بالاترین میزان واردات این کشور از ایران است، اظهار کرد: عراق و اقلیم کردستان، فرصتی بسیار عالی برای توسعه صادرات و عبور از تحریم‌های ظالمانه است چراکه درصورت افزایش حجم مبادلات تجاری، مالی و درهم‌تنیدگی اقتصادی، جلوی دخالت‌های بیگانگان در روابط بین کشورها گرفته می‌شود.

رئیس دفتر رئیس‌ جمهور با اعلام اینکه توسعه خط ریلی به سنندج و در مرحله بعدی به مرز ایران و عراق از سیاست‌ها و برنامه‌های جدی دولت تدبیر و امید است، ابراز امیدواری کرد با تأمین سرمایه مورد نیاز، این پروژه عملیاتی شود.

وی با توجه به مزیت‌های بالای کشاورزی، دامپروری، گردشگری و معادن کردستان، تصریح کرد: باید با حمایت بانک‌ها و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به‌دنبال مجریان مناسب دارای اهلیت باشیم.

رئیس دفتر رئیس‌ جمهور با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با عراق برای احداث ۵ شهرک صنعتی مشترک، اضافه کرد: یکی از این شهرک‌های صنعتی در کردستان احداث می‌شود.

انتهای پیام/40852

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
ارسال دیدگاه

جدیدترین اخبار
محبوب ترین اخبار