true
true

سیستان و بلوچستان

true
    امروز  دوشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
true
true
بیش از ۴۰ میلیون دلار کالا از گمرک و مرز ریمدان چابهار صادر شد  بیش از ۴۰ میلیون دلار کالا از گمرک و مرز ریمدان چابهار صادر شد d8a8db8cd8b4 d8a7d8b2 dbb4dbb0 d985db8cd984db8cd988d986 d8afd984d8a7d8b1 daa9d8a7d984d8a7 d8a7d8b2 daafd985d8b1daa9 d988 d985d8b1d8b2 5cb82148520fe 525x350

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان ، هادی اکبری، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت چابهار، اظهار داشت: صادرات از گمرک چابهار ۳۰ میلیون دلار و از بازارچه مرزی ریمدان ۱۰ میلیون دلار بوده که این صادرات در گمرک چابهار نسبت به سال ۹۶ به میزان ۵۳۵ درصد افزایش و در بازارچه مرزی ریمدان ۴۰ درصد کاهش داشته است.
وی اقلام عمده کالاهای صادراتی از گمرک و بازارچه مرزی ریمدان چابهار را مصالح ساختمانی، سوخت، کاشی و سرامیک، خرما و میوه ذکر کرد و افزود: این کالاها به کشور پاکستان صادر شده است.

وی افزود: واردات انواع کالا از گمرک چابهار و بازارچه مرزی ریمدان در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ سیر نزولی داشته و واردات به منطقه آزاد نسبت به سال ۱۳۹۶ به میزان ۷۸ درصد افزایش یافته است.

وی گفت: از آنجاییکه عمده واردات از بازارچه ریمدان در سنوات گذشته دام زنده بوده، در سال ۱۳۹۷ورود دام انجام نشده لذا هیچ گونه وارداتی از این بازارچه نداشته ایم.

اکبری ادامه داد: واردات به کشور از طریق گمرک چابهار در سال پارسال ۷۷ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶کاهش ۲۵ درصدی را نشان می دهد.

وی اقلام عمده کالاهای وارداتی را برنج، کالاهای صنعتی، لوازم خانگی و لوازم یدکی عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه چابهار دروازه ورود به کشور شناخته می شود و نگاه تجار و بازرگانان در سال گذشته برای واردات کالا معطوف به این شهرستان شده لذا واردات کالا از صادرات بیشتر بوده و تراز تجاری منطقه را ۳۶ میلیون دلار منفی کرده است.

وی گفت: به منظور تحقق هدف گذاری صادرات غیر نفتی سیستان و بلوچستان در برنامه ششم توسعه اقتصادی در سالجاری که ۸۰۳ میلیون دلار تعیین شده امیدواریم با توجه به اینکه شهرستان چابهار ظرفیت های اقتصادی زیادی دارد بتواند نقش مهمی در اجرای این هدفگذاری داشته باشد.

وی با بیان اینکه ایجاد زیرساخت های لازم در بازارچه مرزی ریمدان و فعالیت مجدد بازارچه مرزی پسابندر و همچنین پررنگ تر شدن نقش منطقه آزاد در صادرات کالاهای تولیدی می تواند به هدفگذاری تعیین شده کمک کند اظهار داشت:این امر موجب ارز آوری برای کشور و تولید اشتغال و ثروت برای مردم منطقه خواهد شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false