دوشنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲ بعد از ظهر
۱۳۹۸/۰۴/۱۵  -   کد خبر: 65186
آبشار ۲۲ متری فیروزه‌ای «گرگان» نیکشهر جذاب و گردشگر پسند
روستاهای گرگان با طبیعتی زیبا نیازمند اجرای طرح هادی هستند تا علاوه بر طبیعت زیبا گردشگران بتوانند در محل روستاها نیز بازدید و اسکان پیدا کنند.
آبشار ۲۲ متری فیروزه‌ای «گرگان» نیکشهر جذاب و گردشگر پسند

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان ، «گرگان» منطقه‌ای خوش آب و هوا در حدود ۵۶۰ کیلومتری زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده و این هم نامی با گرگان شمال ایران به نوعی به سبب جذابیت و زیبایی آن است و در واقع این منطقه در بلوچستان خشک و گرم برای بسیاری از مردم تازگی و جذابیت خاص خود را دارد و برخی از افراد باورشان نمی شود که چنین منطقه زیبایی وجود داشته باشد، چون هوای آن نسبت به سایر مناطق خنک تر است.

نام گرگان تداعی گر منطقه‌ای جذاب و دیدنی در دل کوه‌های آهوران منطقه بلوچستان است و این منطقه نسبت به سایر مناطق گرم و خشک نیکشهر و سایر مناطق سیستان و بلوچستان ۱۰ تا ۱۵ درجه خنک‌تر و آب های آن از چشمه ها سرازیر می شود.

گرگان در دهستان مهبان واقع شده و برای سفر به این منطقه از شهر نیکشهر باید با طی مسیر ۴۹ کیلومتری از محدوده پرپیچ و خم و کوهستانی روستاهای زهک، تهرک، سرگرانی، کشیک، هیتک، احمدآباد، رونگ، راوگ، حاجی آباد، حواران، دشتاندر، مهبان، نوکائیکل و تانان عبور کرد.

آبشار ۲۲ متری فیروزه‌ای «گرگان» نیکشهر جذاب و گردشگر پسند 156448287

نخستین روستای منطقه گرگان سرخکلوت است و بقیه روستاهای این منطقه شامل نگور، تیتران دن، کتک دن، کاپاران دن، بندگاه دن، رودسران، گورگتان، زهیگ، گریگ، چیل بُن، جگان، آرچنیگ، سکین و کنر هستند که همه آنها در یک مسیر کوهستانی و کنار رودخانه‌ای واقع شده‌اند.

از روستای اورنگ تا نخستین روستای گرگان یعنی سرخکلوت مسیر ۹ کیلومتر خاکی و مابقیه تا آخرین نقطه ۱۴ کیلومتر با سربالایی و سراشیبی تند و تردد برای خودروهای سواری سخت و برای شاسی بلندها کمی آسان‌تر است، چنانچه این مسیر با طبیعت زیبا، رودخانه و باغات چشم نواز آسفالت شود یکی از بهترین نقاط طبیعت گردی و گردشگری سیستان وبلوچستان تبدیل می‌شود.

روستاهای زهیگ و گریگ که بالادست آبشار گرگان واقع شده‌اند بیش از ۲۰ سال در حسرت بازگشایی ۵۴۰ متر مسیر هستند که با یک بولدزر در کمتر از ۲ هفته می‌توان با کار جهادی و انقلابی مسئولان وزارت راه وشهرسازی دل بیش از ۱۰۰ نفر جمعیت ۲ روستای محروم را شاد کرد.

آبشار گرگان در بالا دست روستای گورگتان و پایین دست روستاهای زهیگ و گریگ با طی مسیر حدود ۱۰ دقیقه‌ای از دل رودخانه واقع شده که می‌توان گفت یکی از بهترین مناطق ویژه برای تفریح و گردش است.

علاوه بر معرفی قابلیت‌های گردشگری و طبیعت گردی منطقه خوش آب و هوای گرگان با اعضای شورای اسلامی، دهیاران و اهالی روستا نیز دیدار و مشکلات آنان را جویا شدیم.

علی گرگانی بلوچ یکی از معتمدان روستای گورگتان اظهار داشت: ۲ روستای زهیگ و گریگ با فاصله حدود ۵۴۰ متر تا گورگتان بیش از ۴۰ سال راه دسترسی ندارند و پیاده این مسیر را طی و علاوه بر این بدون برق نیز هستند.

وی افزود: یک دستگاه بولدزر یا بیل مکانیکی و فیکور می‌تواند در کمتر از ۲ هفته تا ۲۰ روز مشکل تردد بیش از ۱۰۰ نفر جمعیت این روستاها را مرتفع و دل محرومان و فاقد هرگونه امکانات دولتی را شاد کند.

علی محمد میرزهی نیز اظهار داشت: مردم روستای کنر به دلیل نبود برق و راه از آنجا کوچ کردند و چهار روستای دیگر شامل نگور، زهیگ، گریگ و سکین نیز با جمعیت بالا بعد از گذشت سال‌ها فاقد برق هستند و بارها به وزارت نیرو مشکلات گوشزد شده است.

وی افزود: گرگان فقط به عنوان منطقه هدف گردشگری از سوی میراث فرهنگی و گردشگری معرفی شده ولی نه راه آسفالته دارد و نه از تلفن و اینترنت بهره مند است و بسیاری از گردشگران با تردد در این مسیر کوهستانی، صعب العبور و خاکی شدیداً ناراضی هستند.

میرزهی ادامه داد: چنانچه به آسفالت راه، اینترنت و تلفن روستاهای گرگان با طبیعت زیبا و چشم نواز توجه شود شاهد حضور روزانه صدها نفر به این منطقه خواهیم بود و این خود مشکلات اشتغال را مرتفع و این منطقه را به سراسر استان و ایران معرفی می‌کند.

آبشار ۲۲ متری فیروزه‌ای «گرگان» نیکشهر جذاب و گردشگر پسند 156448106

جان محمد بلوچی نیز تصریح کرد: مسئولان باید به مشکلات روستاهای گرگان توجه کنند و این مناطق را از امکانات اولیه نظیر فضای آموزشی، آسفالت راه، تلفن و اینترنت، برق، شبکه آبرسانی واجرای طرح هادی بهره مند کنند.

وی گفت: متاسفانه از آسفالت خبری نیست و باید تاسف خورد که بعد از بارندگی‌ها حتی گریدر نیز نسبت به رگلاژ و تسطیح راه خاکی اقدام نمی‌کند.

جذب هزاران گردشگر با آسفالت ۲۳ کیلومتر راه گرگان نیکشهر

دهیار روستای سرخکلوت گرگان اظهار داشت: با آسفالت مسیر ۲۳ کیلومتری اورنگ تا سکن و گریگ گرگان هزاران گردشگر را می‌توان جذب کرد تا از زیبایی این منطقه ناشناخته لذت ببرند.

محمد عیسی بلوچی افزود: در طول ۴۰ سال اخیر تلاش‌های زیادی برای آسفالت این مسیر توسط مردم منطقه انجام شده و پیگیری‌های آنان در مرکز شهرستان، استان و حتی کشور به در بسته خورده و تاکنون توفیقی برای آسفالت حاصل نشده است.

وی گفت: متأسفانه علیرغم وجود آب فراوان و جاری بودن در دل رودخانه و وجود دهها چشمه جوشان هیچیک از ۱۵ روستای گرگان شبکه آبرسانی و تلفن ندارند و نیاز است برای آبرسانی و نصب دکل تلفن همراه به این روستاها فکری شود.

بلوچی ساخت سه زمین چمن مصنوعی در سرخکلوت، تیتران دن و گورگتان را خواستار شد و افزود: کانال آبیاری همه روستاهای گرگان تخریب و نیازمند بازسازی و بهسازی است.

وی گفت: گرگان آب و هوای خنکی دارد و دهها میوه نظیر مرکبات، انار، انجیر، انواع نخیلات بویژه مضافتی در این منطقه رشد می‌کند و برخی از اهالی نیز با فروش آنان روزگار می‌گذرانند.

آبشار ۲۲ متری فیروزه‌ای «گرگان» نیکشهر جذاب و گردشگر پسند 156448151

دهیار روستای تیتران دن افزود: روستاهای گرگان با طبیعتی زیبا نیازمند اجرای طرح هادی هستند تا علاوه بر طبیعت زیبا گردشگران بتوانند در محل روستاها نیز بازدید و اسکان پیدا کنند.

سلیم بلوچی افزود: با ساخت فقط چند منبع ذخیره آب و انتقال ثقلی آب و اجرای شبکه آبرسانی در سطح روستاها تمامی روستاهای گرگان از آب سالم وبهداشتی بهره مند می‌شوند و نیازی به برق و ترانس و پمپ برای انتقال آب نیست و با کمترین هزینه می‌توان روستاها را آبرسانی کرد.

وی گفت: سوزن دوزی بلوچی و صنایع دستی این منطقه مشهور است و بسیاری از زنان شهر نیکشهر سفارشات را به این منطقه می‌فرستند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر اظهار داشت: «گرگان» از مناطق ثبت شده هدف گردشگری است و این منطقه با ۱۵ پارچه آبادی و بیش از ۱۰۰ نقطه تفریحی و دیدنی، آبشارها، باغات میوه انار، انجیر، نخیلات مضافتی، چشمه‌ها و طبیعتی زیبا و جذاب دارد.

خیرالنسا امیری افزود: در حدود ۱۴ کیلومتری محدوده گرگان رودخانه‌ای پرآب و باغات پلکانی وجود دارد که دیدن آنان برای هر گردشگری جذاب است و باید ساعت‌ها در زیر درختان انار و نخیلات به تفریح و استراحت پردات.

وی افزود: متأسفانه در طول سه تا چهار دهه ساکنان ۱۵ روستای گرگان با جمعیت بیش از هزار نفر در انتظار آسفالت راه هستند و باوجود پیگیری‌ها و تصویب اعتبارات هیچ اقدامی انجام نشده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر گفت: علاوه بر راه هیچ‌گونه ارتباط تلفنی در این منطقه وجود ندارد و برای یک تماس تلفنی باید مردم کیلومترها راه را طی کنند.

وی وجود سنگ نگاره‌های منطقه گرگان را از دیگر نقاط گردشگری این منطقه زیبا عنوان کرد و افزود: مردم این منطقه را نباید بیش از این برای تلفن و اینترنت و آسفالت راه منتظر گذاشت.

انتهای پیام/65186

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
ارسال دیدگاه

جدیدترین اخبار
محبوب ترین اخبار

عملکرد کدام یک از نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی را قابل قبول می دانید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...