امروز:  یکشنبه , ۲۹ دی , ۱۳۹۸
 کد خبر: 68263  -  15 / جولای / 2019
مونسون عامل تعدیل دمای سیستان و بلوچستان در تابستان‌های داغ

مونسون یک پدیده آب و هوایی بزرگ مقیاس است که محدوده وسیعی از مناطق حاره و جنب حاره را در فصل گرم سال تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مونسون عامل تعدیل دمای سیستان و بلوچستان در تابستان‌های داغ

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان ، محمدرضا سالاری فنودی، رئیس اداره هواشناسی دریایی چابهار، اظهارداشت: مونسون یک پدیده آب و هوایی بزرگ مقیاس است که محدوده وسیعی از مناطق حاره و جنب حاره را در فصل گرم سال تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: هم اکنون با وزش بادهای مرطوب موسمی جنوب و افزایش تزریق رطوبت به نیمه جنوبی استان می توان گفت که به طور قطع فصل فعالیت سامانه آب و هوایی مونسون هند در سیستان و بلوچستان آغاز شده است. مونسون تابستانی هند مناطق وسیعی از غرب و مرکز هند را می‌پوشاند که این مناطق بیش از ۹۰ درصد بارندگی سالانه خود را در این دوره زمانی دریافت می‌کنند.

وی گفت: اگرچه این سامانه آب و هوایی عمده تأثیر خود را بر کشورهای هند و پاکستان می‌گذارد، اما بخشی از جنوب و جنوب شرق کشور نیز متأثر از این پدیده هستند به طوریکه حدود ۱۴ درصد بارش‌های سالانه حوزه آبریز بلوچستان جنوبی در جنوب شرق ایران در زمان فعالیت این سامانه دریافت می‌شود.

فنودی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که دوره فعالیت مونسون ۱۰۰ روزه در هندوستان از اول ژوئن تا اواسط سپتامبر است که با تأخیر زمانی چند هفته آثار فعالیت آن در سیستان و بلوچستان نیز مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه در زمان فعالیت مونسون یک اتمسفر خشک تبدیل به اتمسفر مرطوب می‌شود، گفت: این تغییر عمده سبب وقوع بارش‌های رگباری در سراسر شبه قاره هند می‌شود که در صورت قوی بودن موج های ناشی از آن، بارش‌های قابل توجهی نیز در جنوب شرق ایران رخ می‌دهد.

وی تصریح کرد: این شرایط همان وقفه‌ای است که بین موج‌های وارده از مونسون در جنوب شرق روی می‌‌دهد. بادهای مونسونی که به طور معمول و تقریباً بی وقفه، چابهار و نواحی جنوب استان را در بر می گیرد، نقش مهمی در تعدیل دمای هوای نوار ساحلی استان در فصل تابستان دارد. در سه روز گذشته بارش های مونسونی شهرستان های، خاش، سراوان، سیب و سوران، سرباز و مهرستان را فرا گرفت و از حدود ۲۳ ایستگاه هواشناسی و بارانسجی این نواحی بارندگی گزارش شد.

انتهای پیام/68263

برچسب‌ها :
نظرات
Comments

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)

پر بازدید ها
پر بحث ترین ها