امروز:  یکشنبه , ۲۹ دی , ۱۳۹۸
 کد خبر: 73158  -  28 / جولای / 2019
خط نیمروزی به عنوان نصف النهار مبدا تاریخی در میراث ناملموس ثبت می‌شود

سیستان و بلوچستان در ادوار باستانی گذشته، مرکز مهم رصدخانه تحقیقات کیهانی و نیز مرکز نصف النهار مبدا یا خط نیمروزی جهان بوده که بعدها به دست فراموشی سپرده شده است.

خط نیمروزی به عنوان نصف النهار مبدا تاریخی در میراث ناملموس ثبت می‌شود

 به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان ، مهدی ارباب نیا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: پرونده خط نیمروزی یا نصف النهار مبدا تاریخی که از منطقه شمال سیستان و بلوچستان عبور می کند، برای ارسال به سازمان میراث فرهنگی کشور به منظور ثبت در شورای میراث ناملموس کشور تکمیل شده است.

وی افزود: این اقدام با توجه به این که مبدا زمان به دلایل مختلف از نیمروز به گرینویچ انتقال داده شده است و شواهد تاریخی نشان می‌دهد که این نصف النهار از سیستان و بلوچستان عبور می کند، انجام میگیرد.

وی گفت: سیستان و بلوچستان در ادوار باستانی گذشته، مرکز مهم رصدخانه تحقیقات کیهانی و نیز مرکز نصف النهار مبدا یا خط نیمروزی جهان بوده که بعدها به دست فراموشی سپرده شده است.

ارباب نیا ادامه داد: در منابع و شواهد زیادی به این موضوع اشاره شده و نیز هنگامی که در نیمروز ظهر است در هیچ جای کره زمین شب نیست و خورشید در حال طلوع یا غروب کردن می باشد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به حساسیت موضوع قرار است پس از ثبت در فهرست ملی بحث جهانی این پرونده نیز مطرح و مورد پیگیری قرار گیرد.

انتهای پیام/73158

نظرات
Comments

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)

پر بازدید ها
پر بحث ترین ها