امروز:  یکشنبه , ۲۹ دی , ۱۳۹۸
 کد خبر: 93494  -  10 / اکتبر / 2019
غرق شدن چندین باره کودکان دشتیاری در هوتگ ها+ساره و بسمه

سارا و بسمه کلمتی دو دختر 14 و 16ساله طبق معمول برای شستشوی ظروف و البسه به هوتگ روستا می‌روند که ناگهان به‌علت نا ایمن بودن درون آب افتاده و در دم جان باختند.

غرق شدن چندین باره کودکان دشتیاری در هوتگ ها+ساره و بسمه

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان ، سارا و بسمه کلمتی دو دختر جوان روستای مرزی ریمدان که برای برداشت آب از هوتگ رفته بودند غرق شدند، علی بخش شه بخش، رئیس شورای اسلامی بخش دشتیاری، اظهار داشت: متاسفانه سریال تلخ حوادث غرق شدن در هوتگ‌های منطقه دشتیاری  اولین و آخرین بار نیست ، مردم برای رفع تشنگی مجبورند از آب هوتگ و گودال های که آب مشترک انسان و دام است استفاده کنند.

وی افزود: با وجود ۲ سد عظیم زیردان و پیشین در بالا دست منطقه دشتیاری و عدم لوله گذاری در بخش‌های دشتیاری و پلان در ۲۰  سال گذشته خود جای سوال دارد.

وی گفت: سارا و بسمه کلمتی دو دختر ۱۴ و ۱۶ساله طبق معمول برای شستشوی ظروف و البسه به هوتگ روستا می‌روند که ناگهان به‌علت نا ایمن بودن درون آب افتاده و در دم جان باختند.

جمشید سارانی، بخشدار دشتیاری، اظهار داشت: در بارندگی‌های اخیر آب باران در هوتگ‌ها(گودال کنده شده برای نگهداری آب باران جهت استفاده احشام و انسان) و گودال‌های بزرگ و کوچک جمع‌آوری شده و به دلیل نبود شبکه آبرسانی شبانه‌روزی در منطقه، مردم بویژه زنان برای شستشوی البسه و ظروف از این آب استفاده می‌کنند.

وی افزود: ۱۰۰ درصد روستاهای این بخش با تانکر برای هر نفر روزانه ۱۵ لیتر آبرسانی سیار می‌شود.

هوتِگ یا هوتَک نام گودال مصنوعی و یا طبیعی نسبتا بزرگی است که آب حاصل از بارندگی‌ها در آن هدایت و جمع آوری شده و در طول سال به مصارف کشاورزی و آشامیدنی انسان و حیوانات اهلی و وحشی می‌رسد، این گودال در زبان بلوچی در منطقه بلوچستان به هوتِگ مشهور است.‌

انتهای پیام/93494

نظرات
Comments

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)

پر بازدید ها
پر بحث ترین ها