• امروز : پنج شنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 8 December - 2022
1

تحقق دیپلماسی اقتصادی و تحرک‌ بخشی در منطقه آزاد چابهار با مدیریت جدید رونق خواهد گرفت

  • کد خبر : 153184
  • ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴
هاتف سیستان و بلوچستان - مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در جلسه معارفه مدیر جدید سازمان منطقه آزاد چابهار‌، به تثبیت مدیریت در این منطقه اشاره و گفت: آقای امیر مقدم سوابق عمرانی و فعالیت‌های دیپلماسی اقتصادی خصوصا با کشورهای هند و پاکستان دارند؛ ایشان بازارها را می‌شناسند و این موضوع می‌تواند به ایجاد تحرک در منطقه آزاد چابهار کمک کند.
تحقق دیپلماسی اقتصادی و تحرک‌ بخشی در منطقه آزاد چابهار با مدیریت جدید رونق خواهد گرفت

سعید محمد دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در آیین معارفه مدیر جدید سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: ‌‌طی یک‌ سالی که از حضور تیم جدید در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌گذرد، تلاش کرده‌ایم که طرح تحول استراتژیک که برای مناطق آزاد مدنظر است را تهیه و تدوین کنیم؛ که این مهم به انجام رسید و امروز هر کدام از مناطق آزاد در کشور عزیزمان دارای نقشه‌ راه و استراتژی مشخص با شاخص‌ های کمی و برنامه‌ های کوتاه‌ مدت، میان‌ مدت و بلندمدت هستند و زین پس مدیران عامل سازمان‌ های مناطق آزاد، برنامه‌ ها و اولویت‌ های خود را بر‌اساس این نقشه‌ راه تنظیم و اجرا می‌کنند و از سوی دبیرخانه نیز نظارت انجام می‌گیرد.

وی افزود: طی یک‌ سال اخیر اتفاقات خوبی در مجموع دبیرخانه شورایعالی صورت گرفت که منجر به مثبت شدن تراز تجاری در مناطق آزاد پس از گذشت ۳۰سال از عمر این مناطق شده است. موضوعی که همواره مدنظر مقام معظم رهبری و مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده، این است که مناطق آزاد به کارکرد اصلی خود، یعنی تولید و صادرات بازگردند و به درگاه‌ های واردات تبدیل نشود. خوشبختانه در طول عمر سه‌ دهه‌ای مناطق آزاد‌، برای اولین بار این اتفاق افتاد و میزان صادرات از مناطق آزاد بر‌اساس کالا های تولیدی نسبت به میزان واردات پیشی گرفت.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی ادامه داد: افتتاحیه‌ های خوبی نیز در سال‌ ۱۴۰۱ در دو نوبت داشته‌ایم؛ یکی در آخرین روزهای اردیبهشت‌ ماه سال جاری و دیگری در هفته دولت بود که جمعا ۱۲هزار و ۴۰۰میلیارد تومان پروژه‌های عمرانی، کشاروزی، صنعتی، گردشگری و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد به بهره‌برداری رسید و بیش از ۲۵هزار نفر شغل مستقیم و غیر مستقیم با این دو افتتاحیه ایجاد گردید. البته رقم خوبی نیز در کلنگ‌زدنی و شروع عملیات اجرایی را در هفته دولت به مبلغ ۱۱۱هزار میلیارد تومان داشتیم که جمع اینها نشان می‌دهد که مناطق آزاد حرکت جدی و صحیحی را شروع کرده و به سمتی که در استراتژی‌ها تعیین شده، حرکت می‌کند.

محمد گفت: همزمان بحث مبارزه با فساد در دستور کار قرار گرفت که در حوزه‌ های مختلف این اتفاق افتاد. طی یک‌سال گذشته ۱۲۳هزار میلیارد تومان املاک و اراضی که در قالب برخی قراردادهای شبهه‌ ناک به سرمایه‌گذارن ماها واگذار شده بود و نفع‌ طلبی و سوداگری به همراه داشت، با رای قطعی دادگاه‌ ها به سبد و به بیت‌المال برگشت و البته ۲۰۰ هزار میلیارد تومان هم اراضی و املاک رای بدوی صادر شده که پیگیر قطعیت موضوع هستیم.

وی تصریح کرد: هدایت این ارقام به سوی توسعه تولید و حمایت از فعالان اقتصادی و پیگیری برای احیای مشوق‌ ها و معافیت‌ هایی است که متاسفانه در سال‌ های گذشته با بی‌مهری برخی به حداقل رسیده بود؛ اما به دنبال این هستیم که مجددا معافیت‌ های مالیاتی‌، گمرکی و مباحثی که به بانک مرکزی مربوط است درخصوص ثبت سفارش آماری که تسهیل فعالیت سرمایه‌گذاران را ایجاد می‌کند، به سرانجام برسد. اخذ مجوز برای راه‌اندازی بورس بین‌ الملل و همین‌ طور ایجاد ساختار های مالی بین‌المللی در حوزه بانک فرامرزی، آفشور و بیمه آفشور صورت گرفته و درحال پیگیری برای تشکیل شبکه سهامداری بورس و بانک هستیم و آن را با جدیت در دبیرخانه دنبال می‌کنیم؛ چراکه این موارد، زیرساخت‌ هایی است که برای فعالیت و هدفگذاری‌ های بزرگ مدنظر است.

وی بیان کرد: اگر بخواهیم سرمایه‌گذار خارجی را به در داخل منطقه بیاوریم، بدون اینکه زیرساخت‌ های مالی و بیمه‌ای را تامین کنیم، باید بدانیم که عملا آن سرمایه‌گذار نمی‌تواند فعالیت اقتصادی خود را انجام دهد، کمااینکه در همین چابهار نیز خارجی‌ها آمدند و نتوانستند آن‌طور که باید و شاید کار کنند‌. همزمان باید زیرساخت‌ها آماده و ارتباطات بین‌المللی برقرار شود و مهم‌تر اینکه دیپلماسی اقتصادی تقویت شود تا ما بتوانیم حداکثر استفاده را ببریم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در ادامه به وضعیت منطقه آزاد چابهار اشاره کرد و گفت:‌ در آمارها منطقه آزاد چابهار مسئله‌ای داشت که باید دقیق‌تر به آن نگاه کرد و آن هم شوک مدیریتی بود که در اواخر سال گذشته به این منطقه وارد شد. مراکز اقتصادی خیلی حساس هستند، لذا نهادهای نظارتی باید به مراکز اقتصادی خیلی دقیق و با دقت‌ نظر بالایی نگاه کنند؛ چرا که ایجاد بحران در منطقه، اثر مستقیم بر زندگی مردم دارد‌. به واسطه شوکی که به این منطقه وارد شد، ناچارا به دنبال ترمیم بودیم، به همین دلیل آقای نصرالله ابراهیمی تقبل مسئولیت کردند و با حفظ سمت در دبیرخانه، مشغول فعالیت شدند.

سعید محمد، با اشاره به پروسه پیچیده انتخاب مدیرعامل سازمان منطقه آزاد، تاکید کرد:‌ شرایط برای تعیین مدیرعامل پیچیده است. برخی دوستان احساس می‌کردند که دبیرخانه نمی‌خواهد نفر جدیدی را معرفی کند، اما آنچه که در قانون برای ما تبیین شده بود، شناسایی و معرفی افراد ذی‌ صلاح بود که در این راستا ۹ نفر را شناسایی کردیم. یک سیر مراحلی برای تصویب مدیرعامل طراحی شده که بسیار پیچیده است و هیات‌ های مختلفی برای تایید فرد وجود دارد‌.

سرپرست منطقه آزاد چابهار منصوب شد

وی اظهار داشت‌: ما پیشنهاد دادیم که این سیر کوتاه‌ تر شود تا در مراکز اقتصادی امکان تصمیم‌گیری وجود داشته باشد. اما در چابهار کمی موضوعات پیچیده‌تر بود‌، سلایق و نظارت‌های مختلفی وجود داشت؛ لذا سعی کردیم در این دوره ۸ ماهه مشکلی برای چابهار ایجاد نشود؛ در واقع همکاری دستگاه‌ها در استان و در منطقه آزاد چابهار باعث شد که در نهایت خللی احساس نکنیم. اما با توجه به زمان‌بر شدن این موضوع، برای تصمیم‌گیری سریع‌تر و طبق آنچه که در اختیار بنده بود، قانون این اجازه را به ما می‌داد که از بین اعضای هیات مدیره، فردی را به عنوان مدیرعامل انتخاب کنیم و به همین دلیل هم جناب مقدم را که چند‌ماه در سازمان مشغول به خدمت هستند‌، انتخاب کردیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، به سوابق خوب مقدم اشاره کرد و گفت: آقای مقدم در منطقه آزاد چابهار سوابق خوبی دارند، خصوصا در حوزه طرح آب که مبدع موضوع خود ایشان بودند و امروز به عنوان طرح انتقال آب از عمان به استان‌های شرقی کشور، تثبیت و در آخرین جلسه با معاون رئیس‌جمهور چارچوب‌های آن بسته شد، نحوه تامین منابع مالی از محل واگذاری معادن نیز قطعی شد و امیدواریم طرح به‌زودی به نتیجه برسد.

سعید محمد ادامه داد:‌ آقای مقدم سوابق عمرانی و فعالیت‌های دیپلماسی اقتصادی خصوصا با کشورهای هند و پاکستان دارند؛ ایشان بازارها را می‌شناسند و این موضوع می‌تواند به ایجاد تحرک در منطقه آزاد چابهار کمک کند.

وی به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای اشاره کرد و درخصوص نقش چابهار در این سازمان بیان داشت:‌ اکنون ایران عضو دائم سازمان همکاری شانگهای شد و این نقش‌آفرینی در اقتصاد آسیا نشان می‌دهد که باید فعالانه‌تر در حوزه ترانزیت و تجارت در بخش غرب آسیا اثرگذاری داشته باشیم. منطقه آزاد چابهار به عنوان پاشنه آشیل حرکت‌های ترانزیتی در منطقه خواهد بود که با توجه به سوابق و توانمندی مهندس مقدم‌، ماموریت‌های اصلی ایشان پیگیری موضوعات مرتبط با فعال کردن اقتصادی منطقه و کشور در حوزه غرب آسیا و پیمان شانگهای است.

وی عنوان کرد: این موارد ان‌شاءالله نوید این را می‌دهد که در آینده نزدیک در منطقه آزاد چابهار ابتدا مشکلاتی که مردم این منطقه با آن مواجه هستند را مرتفع نماییم و با ایجاد منابع پایدار با دعوت از فعالین اقتصادی، شرایط سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال را ایجاد کنیم.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان خبر از حل مشکل امضای اسناد مهم توسط مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار داد و خاطرنشان کرد: از این پس مشکلی برای امضای اسناد مالی‌، قراردادهای تعهدآور‌، واگذاری املاک و اراضی و تفاهم‌نامه‌های سرمایه‌گذاری وجود نخواهد داشت‌. اما برای موفقیت، کمک همه عزیزان را می‌طلبیم که با انسجام و هماهنگی بتوانیم ماموریت خود را در منطقه آزاد چابهار انجام دهیم.

لینک کوتاه : https://hatefsb.ir/?p=153184

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.