• امروز : پنج شنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 8 December - 2022
1

قانون از افتتاح حساب مادر برای فرزند حمایت می‌کند/ لایحه‌ای برای حل مسائل فقهی اهدای جنین تصویب شده است

  • کد خبر : 153492
  • ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۰
هاتف سیستان و بلوچستان - هاتف سیستان و بلوچستان - معاون رئیس‌جمهور در امور زنان، برای عموم زنان سرپرست خانوار برنامه‌ای را در دست تدوین داریم که امیدوارم بتوانیم به زودی آن را نهایی و اعلام کنیم»
قانون از افتتاح حساب مادر برای فرزند حمایت می‌کند/ لایحه‌ای برای حل مسائل فقهی اهدای جنین تصویب شده است

خرعلی در مدت یک ساله حضور خود در سمت معاونت امور زنان رئیس‌جمهور بسیاری از کارهای زمین‌مانده در این حوزه را به ثمر رسانده و اعتبارات و قوانین بسیاری را در حوزه زنان به تصویب رسانده است. این کارها در راستای ماموریت‌های معاونت زنان در ماده هشتاد برنامه ششم صورت گرفته است. تدوین برنامه جامع زنان سرپرست خانوار، احداث صندوق ضمانت زنان سرپرست خانوار، کارآفرینی در ۱۸استان برای زنان سرپرست خانوار، اعتبارات ویژه برای سلامت، ورزش، آموزش بازماندگی از تحصیل، آسیب زدایی و اشتغال زنان در ۲۵ استان و نظارت بر اعمال آن، قوانینی است که از روی کاغذ به میدان آورده شده است.
در سال گذشته تعدادی از زنان در شوراهای عالی تصمیم‌گیری منصوب شدند که به نوبه خود جزء اولین بارهایی است که این کار در معاونت زنان و در دولت آقای رئیسی انجام می‌شود. در بخش بیمه سلامت مادران باردار تا پایان دوران شیردهی و فرزندانشان تا پایان پنج سال بیمه می‌شوند. زوجین نابارور به صورت کامل و صدردرصد برای اقدامات درمانی تحت پوشش قرار می‌گیرند. خیلی از این موارد از جمله مورد هزینه درمان زوجین نابارور جزء خواسته‌های اصلی این گروه به خاطر هزینه‌های بسیار بالا و یکی از کارهای خوب در زمینه فرزندآوری و رشد جمعیت بود که در دوران معاونت انسیه خزعلی محقق شد.
بیمه زنان خانه‌دار روستایی و دارای سه فرزند تحت عنوان قانون جعیت در حال اجرایی شدن است و در دست اقدام است. این موضوع شامل امتیازات بحث جمعیت که در قانون پیش‌بینی شده است نیز می‌باشد. به عنوان مثال در ارتباط با موضوع مسکن آیین‌نامه آن تصویب شده است و در دست اقدام است. با توجه به فشارهای اقتصادی که به خانواده‌ها در چندسال اخیر وارد شده است امید است که این اقدامات باعث تسهیل بیشتر در زندگی و معیشت آنان بشود.

امانت‌دار هستیم و در برابر زیاده‌خواهی می‌ایستیم

انسیه خزعلی در پاسخ به خبرنگار فارس درباره ادعای یکی از فعالین حوزه زن و خانواده که در یک برنامه تلویزیونی عملکرد معاونت را زیر سوال برده و خواستار عزل وی شده بود گفت: به دو مطلب نباید اعتنا کرد یکی سخنان بی استناد ودیگر سخنانی که از تعارض منافع نشات گرفته باشد.درخیلی ازمواردی که چنین ادعاهایی بدون استناد و به صورت شعاری و تحریک آمیز عنوان می‌شود، اگر دقت بفرمایید می بینید مساله تعارض منافع فرد و ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های آنان مطرح است.»
وی افزود: « درباره فرد موردسوال شما ، قرارداد ایشان با معاونت زنان در بهمن سال گذشته پایان یافته و به دلیل عدم کارآمدی و انتظارات غیر معقول ، قرار داد جدید با ایشان منعقد نشده و جالب است که در فروردین ماه سال بعدایشان اعلام استعفا می‌کند. درهرحال ما امانتدار هستیم و باید منافع مردم را به منافع فرد ترجیح دهیم.»
خزعلی عنوان کرد که از نقد مستدل و مستند استقبال می‌کنیم و همانگونه که اعلام کردیم حاضر به تحدی هستیم که در سال گذشته دولت برابر چند سال دولت های قبل اقدام و خدمت رسانی به زنان و خانواده داشته است وبه برکت فضای مجازی عملکرد و رویکرد همه دولتها در دسترس است.

مادران مشکلات افتتاح سپرده برای فرزندان خود را به معاونت اعلام کنند

خزعلی درباره این موضوع که روند اجرایی شدن لایحه منع خشونت علیه زنان به کجا رسیده است گفت: این لایحه الان در مجلس هست و جلسات متعدد مشورتی تشکیل شده و نظرات معاونت و نمایندگان مجلس درباره آن درحال اعمال است. امیدواریم با فوریت به مرحله اجرا برسد.
معاون رئیس‌جمهور درباره اقدامات معاونت در حوزه اختیارات حاضن و یکی از موضوعات پرچالش یعنی افتتاح سپرده حساب بانکی توسط مادرگفت: «ما لایحه افتتاح حساب را به کمیسیون مربوط بردیم و در آن کمیسیون مفصل درباره آن بحث شد. در کمیسیون به این نتیجه رسیدند که لایحه چیز جدیدی را به قانون فعلی در حوزه اختیارات مادر اضافه نمی‌کند. در واقع چیزی که در قانون وجود دارد برای افتتاح حساب توسط مادر برای فرزند کفایت می‌کند»
وی درباره اینکه بانکها این قانون را اجرا نمی‌کنند گفت:« افراد در صورت مواجهه با عدم اجرا به صورت موردی می‌توانند مطلب را با ذکر بانک مورد نظر گزارش کنند تا برای رفع مشکل اقدام بشود»

لایحه حل مسائل فقهی اهدای جنین در دست تدوین نهایی است

سال گذشته شورای فقهی-حقوقی در معاونت زنان تشکیل شد و با علمای حوزه علمیه نیز در این رابطه جلساتی برگزار شد. قرار است در سطح کلان تر هم مسائل فقهی و حقوقی را چه در این موضوع و چه دیگر مسائل مربوط به حوزه زنان که نیاز به اظهار نظر شرعی دارد مورد بررسی قرار دهد.»
خزعلی درباره بحث اهدای جنین نیز گفت: « دراین باره لایحه‌ای تنظیم شده است که در مراحل نهایی تدوین است. امیدوارهستم در مرحله کمیسیون نیز این کار به سرعت و سهولت پیش برود.»
وی درباره سهم دولت در بیمه زنان خانه‌دار گفت: « این موضوع از زمان دولت نهم مطرح بوده است و همیشه به خاطر نبودن بودجه و پشتوانه مالی اجرایی نشده است. موارد کمی هم که اجرا می شود قسمت اعظم پرداختی آن بر عهده خود بیمه شونده می باشد.»
خزعلی در مورد زنان مشغول به کار در صنایع دستی افزود: «رئیس جمهور دستور داده‌اند بیمه صنایع دستی نیز برای شاغلین آن که اکثرا زنان هستند ایجاد بشود و مواردی که بیمه آنان قطع شده بود به جریان بیفتد. همچنین اعتبار بیمه حدود ۱۰هزارنفر از زنان شاغل در این حوزه به تازگی تصویب شده است.»
معاون رئیس‌جمهور در حوزه زنان در رابطه با اینکه در نهضت ملی مسکن برای زنان سرپرست خانوار امکان خاصی در نظر گرفته شده است گفت: در قسمت روستایی که اولویت با زنان سرپرست خانوار و کسانی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته هستند، است. اما برای عموم زنان سرپرست خانوار برنامه‌ای را در دست تدوین داریم که امیدوارم بتوانیم به زودی آن را نهایی و اعلام کنیم.

لینک کوتاه : https://hatefsb.ir/?p=153492
  • ارسال:

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.