• امروز : چهارشنبه - ۱۷ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 7 June - 2023
0
جاذبه های گردشگری بلوچستان:

کوههای مینیاتوری چابهار و دشتیاری؛ تجربه سفر به مریخ

  • کد خبر : 156651
  • ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۳۵
هاتف سیستان و بلوچستان - کوههای مینیاتوری چابهار مقصد جذابی برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است و به دلیل نوع و وضعیت فرسایش و گونه رسوبی خاص، اشکالی شبیه به ناهمواری‌های سطح مریخ دارد. کوههای مینیاتوری یا مریخی جاذبه‌ای شگفت انگیز، زیبا و تداعی کننده کُره ماه در طبیعت بکر چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان هر ساله میزبان گردشگران و مسافران فراوانی است.
کوههای مینیاتوری چابهار و دشتیاری؛ تجربه سفر به مریخ

کوههای مینیاتوری یا مریخی از منطقه کچو چابهار تا خلیج گواتر دشتیاری در مسیر نوار ساحلی به موازات دریا قرار گرفته و بعد از تالاب لیپار به طول حدود ۴۵ کیلومتر قابل مشاهده است.

جاده چابهار به طرف گواتر دشتیاری بعد از روستای رمین و تالاب لیپار؛ با وجود رنگ سبز و آبی دریا، سواحل زرد ماسه‌ای و کوه‌های مینیاتوری یکی از تابلوهای معجزه وار طبیعت ایران را نشان می‌دهد.

کوه‌های مخروطی شکل در یک سو و تالاب صورتی و ماسه‌های سرخ رنگ آن با درختچه‌های بیابانی در سوی دیگر، باعث شده تا این جاده را یکی از زیباترین جاده‌های استان سیستان و بلوچستان بخوانند.

کوه‌های منحصر به فرد و زیبای مینیاتوری در چابهار به قدری جذاب و دیدنی است که چند سالی است گردشگران زیادی برای دیدن این مناظر عجیب و خاص، راهی این منطقه می‌شوند

در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری از چابهار به سمت بندر گواتر، مناظری شگفت‌انگیز در مقابل چشمان عابران ظاهر می‌شود. سراسر منطقه که طول آن به ده‌ها کیلومتر تا سمت شرق ادامه دارد، را ناهمواری‌هایی تشکیل داده‌اند که شباهت زیادی به سطح سیاره مریخ دارد.

این کوه‌ها که به دلیل نوع رسوب و شرایط فرسایش این شکل و شمایل را به خود گرفته‌اند، کوه‌های مینیاتوری یا مریخی نام دارند. محلی‌ها اما از آنها به کالانی یا آریا یاد می‌کنند.

رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت‌پوستان و ماهی‌ها) به همراه ماسه و خاک رس، مواد اصلی تشکیل‌دهندهٔ رسوبات این کوه‌ها است. رسوباتی که حکایت از غرق بودن این منطقه در زمانی خاص از دوران زمین‌شناسی می‌کند.

کوه های مینیاتوری که در میان مردم محلی منطقه به «کلانی» مشهور هستند از سلسله کوههایی است که از منطقه کچو تا خلیج گواتر و به موازات دریا پیش رفته‌اند. این کوه ها در جاده ساحلی چابهار- گواتر بعد از تالاب لیپار به طول حدود ۴۵ کیلومتر قابل مشاهده است، جاده چابهار به طرف گواتر بعد از روستای رمین و تالاب لیپار رنگ سبز و آبی دریا، سواحل زرد ماسه ای و کوههای مینیاتوری چون تابلویی معجزه وار طبیعت زیبای ایران را به نمایش گذاشته است.

کوههای مینیاتوری ظرفیت ثبت جهانی ژئوپارک

ایجاد شیارها و تراش‌های زیبایی در بین این کوهها وجود دارد که برای هر بیننده ای جالب توجه بوده و انواع فسیل های حیوانات دریایی در این کوهها قابل مشاهده است که نشان از زیر آب بودن این منطقه در سالهای دور دارد. این کوه ها چاک چاک هستند و اشکالی نامانوس و فاقد پوشش گیاهی دارند به دلیل همین غیرعادی بودنشان در سال های اخیر و در میان گردشگران به کوه های مریخی شهرت یافته‌اند.

فرآیندهای تکتونیکی به دلیل فرورانش پوسته عمان به زیر مکران و فرسایش آبی و بادی مهمترین دلایل شکل گیری این کوه ها بوده که سبب به وجود آمدن یکی از جذاب ترین و کم نظیر ترین پدیده های زمین شناسی شده است. کوه های مریخی از جنس سنگ های رسوبی با ترکیبات مارن، رس و آهک به رنگ سفید مایل به طوسی است که در اثر فرسایش، شیارهای زیبایی بر آنها ایجاد شده است.

ارتفاع کوه های مریخی در نقاط مختلف متفاوت است به طوریکه برخی از آنها پنج متر و برخی دیگر بیش از ۱۰۰ متر ارتفاع دارند. نظیر این رشته کوه ها را می توان در هزار دره شرق تهران که از ماسه سنگ های کنگلومرائی و به مقدار کمی رسوبات رسی تشکیل شده است، یافت.

کوههای مریخی از نظر اقتصادی برای مردم منطقه اهمیت ویژه‌ای دارد به طوریکه می توان از مواد اصلی سازنده آنها که به طور عمده مارن، رس و ترکیبات آهکی است در تولید سیمان و همچنین ساخت آجر استفاده کردبه گفته کارشناسان، این منطقه باید به عنوان یک ژئوپارک ثبت جهانی شود زیرا ظرفیت های زیادی برای جذب گردشگر و درآمدزایی برای مردم منطقه دارد.

کوه‌های زیبای مریخی از نوع رسوبی هستند و به علت فرسایش سریع در برابر باد و باران به شکل دندانه دندانه و پر از لبه ها و چاک های مکرر درآمده اند که بومیان این منطقه به سبب شکل غیرعادیشان، از آنها با عنوان کوه های مریخی نیز یاد می کنند.شیارها و تراش های زیبای این کوهها که فاقد هر گونه پوشش گیاهی هستند منظره ای رویایی و خیال انگیز را خلق کرده است.

دیدن این منظره شگفت و اقامت در آن شاید رویای بسیاری از طبیعت دوستان باشد. برای گردشگرانی که میل دیدار از کوه‌های مینیاتوری را دارند، در نزدیکی این منطقه، مجتمع گردشگری مهیا شده است که امکانات لازم برای اقامت شبانه را نیز داراست. عاشقان نجوم به طور حتم می‌دانند که کوه‌های مینیاتوری یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد و بسیار زیبای منطقه چابهار است که آسمان آن قابلیت رصد همزمان ۱۴ صور فلکی را دارد. می‌توان در مریخ اقامت داشت و از سیر و سیاحت در آسمان شب آن لذت برد.

کوه‌های منحصر به فرد و زیبای مینیاتوری در چابهار به قدری جذاب و دیدنی است که چند سالی است گردشگران زیادی برای دیدن این مناظر عجیب و خاص، راهی این منطقه می‌شوند. قرار گرفتن کوه‌های مینیاتوری در دسته پدیده‌های بوم شناختی ویژه و یاد کردن از آن به عنوان نمونه «بدبوم» یا همان «بدلند»، جذابیت برای تماشا از آن به ویژه در میان طبیعت‌گردان حرفه‌ای و محققان را دو چندان کرده است.

سواحل بلوچستان یکی از ۱۰ نقطه مهم راهبردی جهان است

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار به خبرنگار “هاتف جوان مکران” اظهارداشت: بیش‌از ۷۰۰ منطقه تفریحی، طبیعی، تاریخی و گردشگری سواحل مَکُّران در محدوده چابهار بزرگ از گواتر تا کنارک و زرآباد در جنوب سیستان و بلوچستان به عنوان بزرگترین بنادر اقیانوسی ایران و یکی از ۱۰ نقطه مهم راهبردی جهان آماده استقبال و پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی است.

جواد سپاهی افزود: شهر چابهار به زیبایی‌های بسیارش شهره است و هر ساله گردشگران زیادی راهی سفر به مقصد چابهار می‌شوند تا گشتی در این اکوتوریسم رویایی داشته باشند که یکی از دیدنی‌ترین مناظر این منطقه مربوط به جاده ساحلی چابهار – بندر گواتر است.

وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان سرزمین گسترده ای از هامون تا پهنه آبهای نیلگون دریای عمان با قامتی به بلندای کوه تفتان در کویری گرم و آرام به تفتیدگی صداقت و بردباری مردمانش که صبر را بر لوح فرهنگ خویش حک کرده و این منطقه همواره و در همه فصول سال با جاذبه های متعدد تاریخی و طبیعی آماده پذیرایی از مهمانان داخلی و خارجی است.

فرماندار چابهار ادامه داد: در میان آثار زیبا در سرزمین نخل و آفتاب کوههای مریخی یا مینیاتوری چابهار با ساختار ویژه شکل بی نظیری از عظمت خداوند را به نمایش گذاشته به طوریکه هر فردی با نظاره بر این کوهها خود را در میان شاهکار بزرگ خلقت تصور می‌کند.

انواع فسیل های حیوانات دریایی در کوههای مریخی قابل مشاهده است

سرپرست فرمانداری دشتیاری در همجوار سواحل مکران نیز به خبرنگار “هاتف جوان مکران” اظهار داشت: کوههای مریخی به عنوان مناطق دیدنی و تفریحی منحصربفرد این شهرستان تداعی کننده سیارات بر روی زمین هستند.

سیدمحمدامین شکری افزود: سالانه هزاران نفر از گردشگران و طبیعت دوستان داخلی و خارجی از این کوهها دیدن می کنند.

وی بیان کرد: انواع فسیل های حیوانات دریایی در این کوهها قابل مشاهده است که نشان از زیر آب بودن این منطقه در سال های دور دارد.

لینک کوتاه : https://hatefsb.ir/?p=156651
  • نویسنده : رستم کریمی
  • ارسال:

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.