• امروز : چهارشنبه - ۱۷ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 7 June - 2023
3

نگهداری ساختمان فرسوده بیمارستان چابهار با جک آهنی/موانع ساخت بیمارستان جدید ۵۴۰ تختخوابی چیست؟

  • کد خبر : 157009
  • ۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۱
هاتف سیستان و بلوچستان - هاتف سیستان و بلوچستان - درمانگاه سابق تامین اجتماعی و تبدیل آن به بیمارستان امام علی (ع) چابهار هم اینک فرسوده و قسمتهای از ساختمان فرسوده آن با جک آهنی نگهداری شده و هر لحظه ممکن است بر سر بیمارستان بیفتد تنها راه ساخت بیمارستان جدید است سوال مردم اینجاست موانع ساخت بیمارستان 540 تختخوابی چیست؟
نگهداری ساختمان فرسوده بیمارستان چابهار با جک آهنی/موانع ساخت بیمارستان جدید ۵۴۰ تختخوابی چیست؟

 کلنگ ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار در دوم دی ماه سال ۱۳۹۷ با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرمانده قرار گاه خاتم الانبیا (ص)و استاندار وقت سیستان و بلوچستان به زمین زده شد.

قرار بود این بیمارستان در زمینی به مساحت حدود ۲۵ هکتار با اعتباری افزون بر هزار میلیارد تومان توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در منطقه آزاد چابهار ساخته شود اما با گذشت پنج سال به دلایل نامعلومی بلاتکلیف بوده است.

در آیین کلنگ زنی بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار علاوه بر دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چند تن از معاونان این وزارتخانه، سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)، احمد علی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، نمایندگان مردم چابهار و ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، سرپرست فرمانداری، علمای شیعه و سنی و مدیران و مسئولان محلی چابهار حضور داشتند.

مشاهد خبر و عکس کلنگ زنی بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار توسط هاشمی وزیر سابق بهداشت

پس از گذشت حدود پنج سال همچنان برای مردم جای سوال است که چرا بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار که با حضور مقام عالی وزارت بهداشت و مسوولان رده های مختلف کلنگ شد و قول ساخت و تکمیل و افتتاح بیمارستان در بازه زمانی سه ساله داده شد تا هنوز بلاتکلیف است.

سرانه تخت بیمارستان در جنوب بلوچستان ۶ دهم است

متاسفانه شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان با کمبود شدید تخت بیمارستانی مواجه هستند؛با همت دولت مردمی تخصیص اعتبار برای افزوده شدن تخت های جدید در جنوب استان کار چندان سختی نیست لذا مردم انتظار دارند با ساخت بیمارستان در چابهار، زرآباد، دشتیاری و قصرقند شاخص های سلامت ارتقا پیدا کرده و مشکلات حوزه بهداشت و درمان آنان کمتر شود تا مردم استان برای کمترین بیماری متحمل سفر به سایر استانها نشوند.

سرانه تخت بیمارستانی در جنوب بلوچستان ۶ دهم است که در مقایسه با ۱٫۸ دهم استاندارد کشور چندین برابر از استاندارد وزارت بهداشت پایین تر و در وضعیت بحرانی قرار دارد.

مشکلات حوزه بهداشت و درمان در شهرهای مختلف جنوب سیستان و بلوچستان بیشتر از سایر نقاط ایران است بطوریکه این مشکلات در چابهار بزرگترین بندر اقیانوسی ایران ییشتر از همه جا است.

بیمارستان امام علی (ع) چابهار فقط تابلوی بیمارستان دارد و هیچ استاندارد در حد یک بیمارستان ندارد متاسفانه فاقد سیستم مرکزی تهویه هوا و سیستم مرکزی برای گردش هوا جهت مطبوع کردن فضا است و کاملا نه تنها برای بیماران بلکه برای تردد افراد سالم نامناسب است و علاوه بر این سیستم سرمایش و چیلرهای آن معیوب و بیشتر دستگاههای آن بدلیل استفاده از آب لب شور و بی کیفیت تانکری از کار افتاده و یا خراب شده اند.

این بیمارستان فاقد استانداردهای لازم وزارت بهداشت است و از ۲۵ تخت کاربری درمانگاه تامین اجتماعی هم اکنون براساس ضرورت و نیاز شدید مردم جنوب استان به بیش از ۲۰۰ تخت افزایش پیدا کرده است که متاسفانه واقع شدن آن در نزدیکی دریا به فاصله کمتر از ۵۰۰ متر و شرجی بودن هوا، ساختمان بیمارستان فرسوده شده و حتی میلگرد شناژها دیده می شود.

فرسودگی بیمارستان امام علی (ع) چابهار تا حدی است که متاسفانه قسمتی از آن با جک آهنی نگهداری می شود و ممکن شاهد فروریختن پلاسکویی دیگر این بار در همجوار آب های سواحل مکران و منطقه بلوچستان باشیم.

هر چند بندر چابهار یکی از کریدورهای بین‌المللی مهم به شمار می‌رود و مورد توجه سرمایه‌گذاران و هیئت‌های اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان است، اما همچنان در برخی موارد از ابتدایی‌ترین شاخص‌ها محروم است که بی‌شک این امر زیبنده چابهار به عنوان شهرستانی با این درجه از اهمیت ملی و بین‌المللی نیست.

شهرستان ۲۰۰ هزار نفری چابهار از نظر شاخص‌های درمانی روزگار خوبی ندارد؛‌ یکی از مهمترین مشکلات درمانگاه تامین اجتماعی امام علی(ع) که حالا با توسعه فضاهای درمانی خود به بیمارستان تبدیل شده، جانمایی نادرست آن است، چرا که این بیمارستان در کنار دریای بزرگ ساخته شده و با ترس سونامی و تخریب روزگار می‌گذارند. این خطر تا جایی است که چند سال پیش با وقوع طوفان در دریا و از ترس تخریب بیمارستان، بیماران را خارج کردند.

از جانمایی نادرست و پاسخگویی بیش از ظرفیت تنها بیمارستان چابهار که بگذریم، این بیمارستان با کمبود شدید پزشک، پرستار، نیروی انسانی و کمبود امکانات بهداشتی و درمانی و نبود تخصص های لازم مواجه است.

با وجود بنادر شهید بهشتی و کلانتری و منطقه آزاد و تجاری بودن شهرستان چابهار زیبنده نیست در شهری با این همه ثروت تنها بیمارستان موجود از کمترین امکانات برخودار نباشد.

قدمت طولانی بیمارستان امام علی (ع) چابهار موجب فرسودگی فراوان در بخش های گوناگون شد که برای حل مشکلات ناشی از این فرسایش، تعمیرات چندین باره انجام شده است و دستگاه های این بیمارستان احتیاج به نوسازی دارد.

جیره بندی آب در چابهار مشکلات بیمارستان چابهار را دوچندان کرده است

امام جمعه موقت و مدرس حوزه علمیه جامعه الحرمین الشریفین اهل سنت چابهار به خبرنگار هاتف سیستان و بلوچستان اظهار داشت: جیره بندی آب در بیش از ۴۰ سال و ادامه دار بودن آن برای شهروندان ساکن در چابهار بزرگترین بندراقیانوسی ایران مشکلات زیادی بوجود آورده که در این میان بیمارستان فرسوده نیز که آب لب شور آن با تانکر تامین می شود مشکلاتش در کنار نبود امکانات و تجهیزات دوچندان شده و نیازمند توجه مسوولان است.

مولوی عبدالواحد بزرگزاده افزود: متاسفانه همین آب تانکری برای عده ای جای سوء استفاده را فراهم کرده و آب خانه و ساخت و ساز عده ای از کارمندان حوزه سلامت چابهار با تانکرهای بیمارستان تامین می شود که واقع جای تاسف است.

وی بیان کرد: برخی مسوولان همیشه شعار می دهند و می گویند مسوولیت اجتماعی انجام می دهیم چه جایی بهتر از بیمارستان که همه از آن استفاده می کنند لذا همت کنند و اجازه بدهند با یک لوله از بندرشهید بهشتی چابهار در کمتر از چند روز بیمارستان امام علی چابهار را از آب شبانه روزی بهره مند کنند؛ چون فاصله گیت شرقی بندرشهیدبهشتی با بیمارستان در حد ۵۰۰ متر بیشتر نیست این امر با دستور ریاست جمهوری و مسوولان بنادر و دریانوردی امکانپذیر است.

امام جمعه موقت اهل سنت چابهار گفت: جای تاسف است که ساختمان بیمارستان امام علی (ع) چابهار با جک نگهداری می شود و مسوولان همچنان بفکر ساخت بیمارستان جدید ۵۴۰ تختخوابی نیستند و پس از کلنگ زنی در پنج سال گذشته بلاتکلیف بوده و کسی در این باره پاسخگو نیست.

وی گفت: چابهار فقط القاب و تعاریف گوناگون دارد و هیچ امکانات رفاهی برای مردم از جمله آب شبانه روزی، بیمارستان و فضای سبز و پارک ندارد و بیش از ۷۰ هزار نفر در حاشیه شهر بدون برق و آب و امکانات رفاهی سکونت دارند.

چرا بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار ساخته نمی شود

نماینده مردم شهرستان‌های چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند، زرآباد و دشتیاری نیز اظهار داشت: سرانه تخت بیمارستانی به ازای هر هزار نفر در جنوب بلوچستان ۶ دهم است و در مقایسه با سرانه کشوری ۱.۸ خیلی پایین و در حد فاجعه است.

معین الدین سعیدی بر ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی و تخصیص حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان در فاز نخست آغاز به کار، تاکید و خاطرنشان کرد: چرا مسوولان برای حل مشکلات بهداشتی و درمانی مردم جنوب بلوچستان به ویژه ساحل نشینان مکران فکری نمی کنند.

وی بیان کرد: جای تاسف است که در شهرستانهای زرآباد، دشتیاری، قصرقند حتی یک تخت بیمارستانی وجود ندارد، درخواست ویژه دارم هر چه سریعتر برای ساخت بیمارستان ۶۴ تختخوابی زرآباد، ۹۶ تختخوابی قصرقند و ۲۲۰ تختخوابی دشتیاری اعتبارات لازم تخصیص پیدا کند و در همین دولت آغاز و تکمیل و بهره برداری شوند.

وی گفت: بیمارستان امام علی (ع) چابهار در حد یک بیمارستان نیست که از ۲۵ تختخواب به بیش از ۲۰۰ تخت ارتقا پیدا کرده و نمی تواند حجم بالای ۷۰۰ هزار نفر از جاسک تا راسک را خدمات بهداشتی و درمانی ارائه کند.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت در تکمیل چند پروژه داخل بیمارستان چندین سال اعتبار ندارد و حتی برای تامین آب بیمارستان نمی توانند چاره اندیشی کنند و دستگاه ام آری آی چند ماه معیوب و از کار افتاده است و مردم ۶ شهرستان جنوب استان سرگردان هستند.

مدیرعامل منطقه آزادچابهار: برخی از مشکلات بیمارستان چابهار را حل می کنیم

مشکلات پیش آمده در بیمارستان چابهار و رسانه ای شدن آنها سبب شد تا سعیدی نماینده چابهار در مجلس، مسوولان محلی و مقدم مدیرعامل منطقه آزاد چابهار نیز بازدیدی از بیمارستان امام علی (ع) چابهار داشته باشند و از نزدیک مشکلات را بررسی کنند.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: این بازدید در راستای بررسی چگونگی انجام پروژه نوسازی و تجهیز سیستم سرمایش و پیگیری مشکلات آب و سایر موارد انجام شده است.

امیر مقدم افزود: دستور ویژه ای برای تسریع در اتمام پروژه نوسازی و تجهیز سرمایش بیمارستان، رفع مشکلات تاسیسات مهم بیمارستان، حمایت در جهت حل مشکل چیلر بیمارستان و بررسی کارشناسی و فنی وضعیت سازه بیمارستان با استفاده از ظرفیت مشاوران مجرب در جهت برنامه ریزی برای استحکام بنا صادر شد.

وی افزود: دستور ویژه ای به مدیریت غذا و دارو و معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری جهت همکاری و پشتیبانی تیم بهداشت ‌و درمان بیمارستان امام علی (ع) داده شده و همچنین برنامه ریزی لازم در راستای تامین آب پایدار برای بیمارستان صورت خواهد گرفت.

photo144162467680633753.jpg

امیدوارم با ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی بسیاری از مشکلات بهداشتی و درمانی چابهار حل شود

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار ویژه چابهار نیز اظهار کرد: بهداشت و درمان و امکانات و پزشک حق مردم ساحل نشین چابهار است و برای این امر پیگیریهای زیادی انجام شده است که امیدواریم با ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی مشکلات کمتر شود.

جواد سپاهی از وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر خواست هر چه سریعتر با اعزام کارشناسان مسائل و مشکلات پیش رو را بررسی و با تخصیص اعتبار نسبت به حل آنان اقدامات لازم را انجام دهند.

وی بیان کرد: تکمیل طرح های نیمه تمام از خواسته های مردم و مسوولان است و نباید یک طرح بهداشتی و درمانی چندین سال بلاتکیلف و نیمه کاره رها باشد.

در پایان امیدواریم در دولت مردمی آیت الله رئیسی ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار هر چه سریعتر آغاز و تکمیل شود و همچنین برای ساخت بیمارستان ۶۴ تختخوابی زرآباد، تجهیز بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی نیکشهر، ساخت بیمارستان ۹۶ تختخوابی قصرقند و بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی دشتیاری و تکمیل بیمارستان ۶۴ تختخوابی پلان اعتبارات لازم تخصیص پیدا کند و در همین دولت آغاز و تکمیل و بهره برداری شوند.

لینک کوتاه : https://hatefsb.ir/?p=157009
  • ارسال:

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.