• امروز : پنج شنبه - ۱۸ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Thursday - 8 June - 2023
5

گزارشی از زندگی سخت و فقیرانه زنی که خبرنگارصداوسیما در باره او دروغ نوشت

  • کد خبر : 17033
  • ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۲
زهره سرابندی نام و فامیل زنی است که تصویر قابلمه غذایش در روزهای اخیر خبرساز شد و این خبر غیرواقعی که توسط خبرنگار صدا و سیما در صفحه شخصی اش منتشر شده بود به حدی در فضای مجازی دست به دست شد که اذهان مردم شهرستان زابل و سیستان و بلوچستانی های کشور را هم مشوش کرد.
گزارشی از زندگی سخت و فقیرانه زنی که خبرنگارصداوسیما در باره او دروغ نوشت

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان، شاید هدف از ارسال این تصویر که توسط چند جوان تهیه و برای خبرنگار صدا و سیما ارسال شد به نمایش در آوردن میزان فقر حاکم بر زندگی سخت مردمان مناطق مرزی و دور افتاده باشد اما پر واضح است که حتی برای نشان دادن اوج فقر و تنگدستی هم باید رو راست بود و اخباری بر پایه صداقت را با سایرین به اشتراک گذاشت.
صفحه زندگی «ایران» در دو سال گذشته بیش از 20 گزارش و گفت و گو با مردمان دریا دل خطه سیستان و بلوچستان منتشر کرده که در هر کدام شان همنشینی مردان، زنان و کودکان دیار آفتاب با فقر به خوبی نشان داده شده است و در عین حال سخاوت این مردمان تهیدست قابل انکار نبوده و نیست و همواره سعی شده همه این مطالب را صادقانه با خوانندگان مان به اشتراک بگذاریم.
همان طور که این بار هم پس از بررسی های متعدد زهره را پیدا کردیم تا بدون هر گونه اغراق و بزرگنمایی با او گفت و گو کنیم و در کمال صداقت واقعیت زندگی اش را باز گو کنیم.
گفت و گو با زهره که خودش را یک زن 37 ساله معرفی می کند  در حالی که چهره اش سن و سال بالاتری را نشان می دهد مروری است بر زندگی خاکستری او که از زبان خودش شنیده ام هرچند که به دلیل ناراحتی اعصاب، حوصله چندانی برای حرف زدن نداشت و گاه سؤال هایم را بی جواب می گذاشت و گاه پاسخ آنها را نصفه و نیمه رها می کرد.

سیر تا پیاز واقعیت ماجرا

برخلاف اطلاعات اشتباهی که در صفحه های مجازی بازنشر شده است، زهره در روستایی محروم از بخش قرقری شهرستان هیرمند زندگی نمی کند این موضوع را بخشیار قُرقُری و دهیار گرمشاد و ملاعلی هم تکذیب کرده اند  او ساکن شهرک پالیز در حاشیه شهرستان زابل است و آن چیزی که درقابلمه غذای او وجود داشت گوشت گربه نبود، بلکه مقداری پوست مرغ بود تا برای خودش و پسرش که هوس مرغ کرده بودند، غذایی درست کند که فقط طعم مرغ داشته باشد. زندگی زهره مقیاس کوچکی از صدها زندگی سخت و دردناکی است که در مناطق محروم این استان جریان دارد.
فقر در این خطه از ایران بیداد می کند و قهر طبیعت و خشکسالی زندگی اهالی محروم از امکانات سیستان و بلوچستان را با مشکلات متعددی رو به رو ساخته است، اما هرچه از خشک شدن دریاچه هامون، از رونق افتادن بازارچه های مرزی و به شماره افتادن نبض زندگی در این منطقه می گذرد مردمان دیار آفتاب سختکوش تر می شوند، تا حدی که شاید برای درست کردن غذایی با طعم مرغ و گوشت به طبخ پوست مرغ و سیرابی رضایت دهند، اما شدنی نیست که گوشت حیوان حرام گوشت را  مردم محلی می گویند به دلیل نامساعد بودن شرایط آب و هوایی امکان زندگی این حیوانات در این منطقه تا حدودی غیر ممکن است سر سفره های خالی شان بگذارند.
زهره که خودش هم از شنیدن این خبر و دیدن تصویر آن تعجب کرده بود با لحنی تند گفت: «رک و راست می گویم که من پول خرید مرغ را نداشتم برای همین از مرغداری نزدیک خانه کمی پوست مرغ مجانی گرفتم و غذا پختم، برای کسی هم چیزی تعریف نکردم اما نمی دانم چطور شد که عکس قابلمه غذای من همه جا پخش شد و خدا نشناس ها گفتند گوشت گربه پخته بودم. هر کسی که این حرف ها را برای من در آورده است حلال نمی کنم. خدا را خوش نمی آید، من هم یک روز از گوش و گردنم طلا آویزان بود و به خاطر دستپخت خوبی که داشتم همه می گفتند خوب است آشپز رستوران باشی، اما زندگی بالا و پایین دارد و حالا من افتاده ام این پایین پایین ها ولی نباید که با لگد مرا بزنند.»
این طور که زهره می گفت همسرش علی دوست ذوقی کارمند ذوب آهن اصفهان بود. زهره همسر دومش بود و هر دو هفته یکبار برای دیدن او و دو فرزندشان به زابل می آمد، تا اینکه 4 سال قبل وقتی به خانه زهره آمده بود در اثر یک بیماری از دنیا رفت.
ماجرایی که زهره در مورد مرگ همسرش اینگونه تعریف می کند: «شوهرم از اصفهان آمده بود که ما را ببیند، اما حالش بد شد و نزدیکی های اذان صبح سکته کرد و مرد. من و دختر و پسرم در خانه بودیم و نمی دانستیم با جنازه ای که روی دستمان مانده بود چه کنیم.
یک شبانه روز دور جنازه نشستیم و گریه کردیم تا اینکه همسایه ها و قوم و خویش شوهرم سر رسیدند و کارهای کفن و دفن را انجام دادند. از آن روز به بعد زندگی برای من هر روز سخت تر شد و چون نمی توانستم از پس خرج و مخارج بچه ها بر بیایم، دخترم ناهید را به خانواده شوهرم سپردم تا خرج خورد و خوراک و مدرسه او را بدهند، اما نادر را که 10 ساله است پیش خودم نگه داشتم.
اصلاً نمی توانم از نادر دور بشوم، کسی جز من نمی تواند مواظبش باشد برای اینکه هم عقب مانده ذهنی است هم بعد از یک تصادف پاهایش کج شده و نمی تواند درست راه برود. با اینکه مدرسه نمی رود اما بالاخره برای خورد و خوراک نادر هم که شده باید کار کنم. خودم مریض هستم و حوصله شلوغی و آدم ها را ندارم برای همین صبح ها که خلوت تر هست از خانه بیرون می زنم و تا غروب از هر جایی که بشود پلاستیک کهنه پیدا می کنم تا زندگی را پیش ببرم. ولی خدا می داند که تا به حال به دزدی و مال مردم خوری فکر نکرده ام.»
زهره به دلیل ناراحتی اعصاب، کم طاقت است و از عهده کار خاصی که برای او منبع در آمد باشد بر نمی آید. اصلیتش برای شهر زهک است و پدر، مادر و برادرش را از دست داده است و با مرگ شوهرش خیلی تنها تر شده است. کمتر با همسایه ها و اطرافیانش دمخور می شود و از آنجا که حوصله آدم ها و نصیحت هایشان را ندارد، بیشتر وقت ها ساکت و آرام در کوچه و خیابان ها و اطراف سطل های زباله پرسه می زند و هرچه کیسه و ظرف پلاستیکی ببیند جمع و این ضایعات را در گوشه ای از خانه اش انبار می کند و منتظر ماشین های جمع آوری زباله و پلاستیک ها می ماند تا پلاستیک ها را تحویل دهد و با پولی که از فروش آنها به دست می آورد برای خودش و نادر نان بخرد.

به امید رنگین کمان مهربانی

زهره در حاشیه شهر زابل و در منطقه ای که به شهرک پالیز معروف است در خانه ای زندگی می کند که از شوهرش به ارث مانده، اما به قدری از در و دیوارش چرک و زباله می بارد که به سختی می توان آنجا را خانه نامید.
زهره از لحاظ روحی بشدت آسیب دیده است در حالی که خودش متوجه این موضوع نیست و از اینکه با پسر 10 ساله اش که دچار معلولیت جسمی و ذهنی است در میان این همه زباله و در این آشفته بازار زندگی می کند احساس بدی ندارد. برای همین است که می گوید: همسایه ها و فامیل دوست ندارند به خانه من بیایند، من هم کاری به کار آنها ندارم و ناراحت نمی شوم.
تازه از اینکه هرچند وقت یکبار برای من و نادر لباس و غذا می آورند خوشحال هم می شوم. من معمولاً از کسی ناراحت نمی شوم برای همین چند وقت پیش از یک خیریه مقداری مواد غذایی برای من آوردند و آنها را گوشه اتاق گذاشتم، اما وقتی از جمع کردن پلاستیک ها به خانه برگشتم، دیدم خوراکی ها نیستند.
به کسی تهمت دزدی نزدم و از کسی هم ناراحت نشدم چون به خودم گفتم باز هم آدم هایی پیدا می شوند که به یک مادر بی پناه کمک کنند یا اینکه خودم یک راهی پیدا می کنم. درست فکر می کردم. این اواخر هوس مرغ کرده بودم، اما یخچال ندارم و پولی هم نداشتم که مرغ بخرم. نزدیکی های خانه ما یک مرغداری است به آنجا رفتم و مقداری پا، سر، جگر و پوست مرغ گرفتم.
پوست ها را جدا پختم و پا و جگر و سر مرغ را هم سرخ کردم تا من و نادر بخوریم و قوی بشویم. فکر کنم همان روز بود که یکسری از جوان ها از قابلمه غذایی که می پختم عکس گرفتند. من خیال می کردم عکس را به آدم های پولدار نشان می دهند و کمک خرجم می شوند اما فکر نمی کردم همچین دروغ بزرگی در مورد من بگویند که روزه ام را با نان خشک و چای افطار می کنم. زهره که با خودش غر می زد و می گفت: «خدا می داند اگر این آدم ها غذای امشبم را که شکمبه گوساله است می دیدند می خواستند بگویند چه حیوانی را سر بریده ام.
این زن مدتی است در خانه ای زندگی می کند که در آن خبری از وسایل لازم برای یک زندگی معمولی هم نیست. گاز درست و حسابی و یخچال سالم ندارد چه برسد به یک پنکه ساده که این روزهای گرم سیستان را برایش قابل تحمل کند. همه امیدش از اینکه اجازه داد تا گوشه و کنار زندگی اش را به تصویر بکشیم دستانی است که به سوی او گشوده شوند تا زندگی خاکستری اش را رنگی کنند.

لینک کوتاه : https://hatefsb.ir/?p=17033

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.