• امروز : جمعه - ۳۱ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 19 April - 2024
4

شمشیر سامورایی با تدبیر آریایی شکست

  • کد خبر : 164014
  • 14 بهمن 1402 - 18:19
شمشیر سامورایی با تدبیر آریایی شکست
هاتف سیستان و بلوچستان - تیم ملی فوتبال ایران که در نیمه اول نتوانسته بود نمایش خوبی برابر ژاپن داشته باشد در نیمه دوم متحول شد و با نمایشی قابل قبول حریف خود را شکست داد و به مرحله نیمه نهایی صعود کرد.

تیم ملی فوتبال ایران از ساعت ۱۵ امروز (شنبه) در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا در ورزشگاه آجوکیشن سیتی قطر به مصاف ژاپن رفت و با کادر فنی تمام ایرانی، بهترین تیم فعلی آسیا را بعداز سال‌های طولانی مغلوب کرد.

ترکیب تیم ملی فوتبال ایران

علیرضا بیرانوند، شجاع خلیل زاده، محمدحسین کنعانی زادگان، رامین رضاییان، میلاد محمدی، امید ابراهیمی، سعید عزت اللهی، سامان قدوس(۸+۹۰روزبه چشمی)، علیرضا جهانبخش(کاپیتان)، محمد محبی (۸+۹۰مهدی ترابی) و سردار آزمون(۸+۹۰کریم انصاریفرد).

مهدی طارمی به علت محرومیت در این دیدار حضور نداشت.

ترکیب تیم ملی ژاپن

زیون سوزوکی، کو ایتاکورا، هیده‌ماسا موریتا، واتارو اندو، آیاسه یوئدا، ریتسون دوان، سییا مایکوما، تاکفوسا کوبو (۶۷-مینامینو) ، هیروکی ایتو، تاکهیرو تومیاسو و دایزن مائدا.

داور: ما نینگ از چین

تیم ملی فوتبال ژاپن که در این دیدار با پیراهن های آبی مقابل سفیدپوشان ایران قرار گرفته بود، دقایق ابتدایی بازی را هجومی آغاز کرد و به دنبال رسیدن به گل برتری بود. در مقابل ملی پوشان کشورمان به دنبال آرام کردن بازی بودند تا بتوانند توپ و میدان را در اختیار بگیرند.

در دقیقه ۱۰ سامان قدوس ضربه کرنری را روی دروازه ژاپن ارسال کرد که در نگاه اول برخورد توپ به دست مدافع حریف را نشان می داد که به همین خاطر کمک داور ویدئویی خواستار بازبینی صحنه شد اما پس از چند ثانیه داور دستور به ادامه بازی داد. دو دقیقه بعد همکاری خوب بازیکنان ایران توپ را به علیرضا جهانبخش رساند که این بازیکن از سمت راست محوطه جریمه توپ را با فاصله کمی از بالای دروازه به بیرون زد.

در شرایطی که بازی متعادل پیگیری می شد، در دقیقه ۲۰ ژاپنی ها برای چند لحظه روی دروازه ایران خیمه زدند و فشار زیادی وارد کردند تا به گل برسند. ضربه کرنری که این تیم هم در ادامه فشارهایش روی دروازه ارسال کرد توسط کنعانی زادگان دور شد تا تیم ملی برای چند لحظه توپ را از نزدیکی دروازه اش دور کند.

در دقیقه ۲۸ در شرایطی که تیم ملی ایران بازهم در خط دفاعی آشفته و بهم ریخته بود، «ماسا موریتا» از این فرصت نهایت استفاده را برد و با جا گذاشتن چهار مدافع ایران ضربه نه چندان محکمی درون محوطه جریمه به توپ زد که پس از برخورد با پای بیرانوند کمانه کرد و درون دروازه قرار گرفت تا آبی های سرزمین آفتاب تابان یک بر صفر پیش بیافتند.

با وجود این که ژاپنی ها یک بر صفر از حریف پیش بودند اما بازهم توپ و میدان را در اختیار داشتند و اجازه ندادند ایران از میانه میدان عبور کند. با این حال در دقیقه ۴۰ در معدود موقعیت هایی که ایران داشت شوت سامان قدوس با فاصله اندکی از کنار دروازه به بیرون رفت. ایران در دقایق بعد از گل برنامه ای برای حمله کردن نداشت و بازیکنان تنها به دنبال توپ می دویدند و با پاس های اشتباه کار را سخت تر می کردند.

ملی پوشان کشورمان در دقایق پایانی نیمه اول برای لحظاتی روی دروازه حریف فشار وارد کردند و توپ هایی را از راست و چپ روی دروازه ارسال کردند اما در نهایت امید ابراهیمی با پاس اشتباه خود فشار را از روی دروازه ژاپن برداشت تا نیمه اول با برتری چشم بادامی ها به پایان برسد.

بازیکنان تیم ملی در نیمه دوم عملکرد بهتری نسبت به شروع نیمه اول داشتند و صاحب چند موقعیت هم شدند اما به دلیل تنها بدون سردار آزمون نتوانستند دروازه حریف را با موقعیت خطرناکی مواجه کنند. در یک مورد سردار آزمون می توانست دروازه ژاپن را باز کند که در موقعیت آفساید صاحب توپ شد.

در شرایطی که ملی پوشان کشورمان نمایش بهتری در نیمه دوم داشتند، سردار آزمون در دقیقه ۵۵ با پاسی عالی محمد محبی را وارد محوطه جریمه کرد و این بازیکن با دور زدن مدافع ژاپنی به توپ رسید و بدون معطلی ضربه آرامی را به توپ زد که دور از دستان دروازه بان ژاپن به گل تساوی تبدیل شد.

در دقیقه ۶۴ سردار آزمون با فرار از تله مدافعان ژاپن دروازه را برای بار دوم باز کرد اما داور چینی این گل را به نشانه آفساید نپذیرفت. چند دقیقه بعد هم تیم ایران که تیم برتر این دقایق بود توانست دروازه ژاپن را به طور جدی تهدید کند اما بازهم اعلام آفساید شد.

تیم ملی ایران در ادامه خوب بودنش در نیمه دوم در دقیقه ۸۳ می توانست دروازه ژاپن را باز کند اما ضربه سعید عزت اللهی از پشت محوطه جریمه دقیقا به مرکز دروازه زده شد تا گلر حریف به راحتی این توپ را مهار کند. با این حال ملی پوشان کشورمان در این دقایق تیم برتر میدان بودند.

در شرایطی که داور چهار دقیقه وقت اضافه اعلام کرده بود، در دقیقه آخر محمدحسین کنعانی زادگان درون محوطه جریمه قصد عبور از مدافع ژاپنی را داشت که با خطای آن مواجه شد و داور چینی اعلام ضربه پنالتی کرد. این ضربه را علیرضا جهانبخش به گل برتری ایران تبدیل کرد.

لحظات حساس بازی:

دقیقه ۱۳: علیرضا جهانبخش در گوشه محوطه جریمه صاحب توپ شد که شوت این بازیکن به شکل خطرناکی از بالای دروازه ژاپن به بیرون رفت.

دقیقه ۱۷: سعید عزت‌اللهی پشت محوطه جریمه ژاپن اقدام به شوت زنی کرد که دروازه‌بان ژاپن توپ را در آغوش گرفت.

دقیقه ۲۴: ایتاکورا با خطا روی محمد محبی اولین کارت زرد بازی را به نام خود ثبت کرد.

دقیقه ۲۹: سردار آزمون در محوطه جریمه ژاپن صاحب توپ شد و ضربه‌اش پس از برخورد به مدافعان به کرنر رفت ولی کمک داور پرچم خود را به نشانه آفساید بالا برده بود.

دقیقه ۳۹: سامان قدوس از شکاف خط دفاعی ژاپن استفاده کرد و به سمت دروازه شوت زد ولی توپ او از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۴۳: ارسال قدوس به محوطه جریمه ژاپن موقعیت خطرناکی برای ایراد ایجاد کرد ولی آزمون به توپ نرسید.

دقیقه ۴۸: آیاسه یوئدا با خطا روی امید ابراهیمی با کارت زرد جریمه شد.

دقیقه ۵۰: در حالی که کمک داور پرچم خود را به نشانه آفساید بالا برده بود بار دیگر سردار آزمون صاحب موقعیت شد که توپش را دروازه‌بان ژاپن دفع کرد.

دقیقه ۵۱: ژاپنی‌ها توپی را به محوطه جریمه ایران ارسال کردند که ضربه سر مهاجم این تیم از بالای به بیرون رفت.

دقیقه ۵۳: تاکفوسا کوبو از روی اشتباه امید ابراهیمی صاحب توپ شد و ایران خوش شانس بود که ضربه این بازیکن راهی به چارچوب دروازه نداشت.

دقیقه ۶۳: سردار آزمون درون محوطه جریمه یکبار دیگر به توپ رسید و پس از زدن سر توپ و دریبل دو مدافع مستقیم، دروازه ژاپن را باز کرد ولی کمک داور پرچم خود را به نشانه آفساید بالا برد و گل مردود اعلام شد. این صحنه توسط کمک داور ویدیویی هم مورد بررسی قرار گرفت و آفساید تأیید شد.

دقیقه ۶۶: ژاپنی‌ها در محوطه جریمه ایران می‌رفتند به گل برسند ولی در لحظه آخر امید ابراهیمی دخالت کرد تا توپ به بیرانوند برسد.

دقیقه ۶۷: ارسال رامین رضاییان با ضربه سر محبی همراه شد ولی توپ از کنار دروازه با اختلاف کمی به اوت رفت.

دقیقه ۶۸: ایران که توپ را در اختیار داشت دوباره توسط آزمون به موقعیت رسید که شوت مهاجم تیم ملی را دروازه‌بان ژاپن دور کرد، هر چند کمک داور باز هم اعلام آفساید کرده بود.

دقیقه ۷۲: ارسال میلاد محمدی با ضربه سر آزمون همراه شد که ضربه این بازیکن با اختلاف میلیمتری به بیرون رفت تا یکی دیگر از موقعیت‌های ایران از بین برود.

دقیقه ۸۰: ارسال توپ از نقطه کرنر با ضربه روی پای شجاع خلیل‌زاده همراه بود که توپ به دست بازیکن ژاپن خورد ولی داور اعتقادی به پنالتی نداشت.

دقیقه ۸۴: علیرضا جهانبخش به خوبی با عبور از یک بازیکن توپ را ارسال کرد که ضربه سعید عزت‌اللهی را دروازه‌بان ژاپن گرفت.

لینک کوتاه : https://hatefsb.ir/?p=164014

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.