• امروز : شنبه - ۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 25 May - 2024
10

اگر بدانم ملاقات با فردی موجب آبادی کشور می شود دریغ نخواهم کرد

  • کد خبر : 84919
  • 04 شهریور 1398 - 16:28
اگر بدانم ملاقات با فردی موجب آبادی کشور می شود دریغ نخواهم کرد
ما فروش نفت بعد از مذاکره را به دومیلیون و هشتصد هزار بشکه رساندیم و میلیاردها دلار پول به کشور آوردیم.

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان ، حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، صبح امروز در مراسم ارائه دستاوردهای دولت در توسعه زیرساخت های روستایی و پس از گزارش استاندار استان سیستان و بلوچستان به وسیله ویدئو کنفرانس اظهار داشت: افتخار دولت یازدهم و دوازدهم، گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان است.
بعضی ها مثل اینکه در گوششان پنبه است و انگار پنبه را هم در نمی‌آوردند؛ می گویند مذاکره کردید چه خاصیتی داشت؟ ما بعد از مذاکره بود که به جای فروش یک میلیون بشکه، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت صادر کردیم. میلیاردها دلار دلار برای کشور پول آوردیم و هر ماه حدود یک میلیارد را آزاد کردیم، چه خاصیت داشت؟ خاصیت این بود که قطعنامه هایی که آمریکا ۳۰ سال برای آنها زحمت کشیده بود، مثل بتی که ابراهیم شکانده بود، آن بت را شکستیم؛ چه کار کردیم؟
دولت برای حل مشکلات کشور از هیچ مسیر و طریقی کوتاهی نمی کند و دریغ نمی کند، بنده معتقدم برای منافع ملی کشور، باید از هر ابزاری استفاده کنیم. من اگر بدانم به یک جلسه ای بروم و با کسی ملاقات کنم کشور آباد می شود و مشکلات مردم حل می شود، دریغ نخواهم کرد، زیرا اصل منافع ملی است.
در شرایطی قرار گرفتیم که یک سال گذشته شدیدترین تحریم را بر ما وارد کردند، ما در عین حال که می ایستیم و مقابل به مثل می کنیم و تعهدات خود را کاهش می دهیم و با وجود اینکه دو مرحله تعهدات را کاهش دادیم و ممکن است باز هم کاهش بدهیم اما همیشه بین آن دو ماه وقت میذاریم تا فرصت دیپلماسی و فعالیت سیاسی داشته باشیم.
خواست مردم ما عزت، افتخار و استقلال توام با کاهش زحمت و فشار است، ما دشمن داریم، قبول؛ دشمن به ملت ما فشار می آورد، قبول؛ ما اینجا بنشیم و بگوییم می ایستیم؟ می ایستیم که به اهداف، منافع، امنیت، عظمت برسیم؛ مگر نه اینکه با ایستادن هم پایش درد می گیرد، هم کمرش.
جایی باید بایستیم که برای آدم منافع داشته باشد، باید برای منافع ملی، استقلال و … می ایستیم و خسته هم نمی شویم بلکه لذت می بریم و البته از همه ابزار هم برای حل و فصل مسائل استفاده می کنیم.
دست قدرت و دیپلماسی هر دو باید با هم باشند
کشتی را یک جا بگیرند، هم مذاکره می کنیم که کار غلط آنها را بگوییم و هم با دلایل قانونی کشتی را بگیریم؛ هر دو کار باید انجام شود، با دو دست باید کار کنیم و البته خیلی با زحمت می شود کار کرد.
دست قدرت و دست دیپلماسی هر دو باید با هم باشد، آنهایی که فکر می کنند یک دست بس است، اشتباه می کنند. هم از قدرت باید استفاده کنیم؛ از قدرت اقتصادی، فرهنگی و نظامی باید استفاده کنیم و هم از قدرت سیاسی باید استفاده کنیم و حرف بزنیم و باید مشکل را کم کنیم.
وقتی شرکت های خارجی به ایران می‌آمدند کسی حرف نمی‌زد و حالا که رفتند می‌گویند چرا می‌روند؟ آن وقت که می‌آمدند چرا نمی‌گفتید؟ آن موقع چشمتان را بسته بودید و الان چشمتان را باز کردید؟ ما از همه توانمان باید استفاده کنیم و از هر کسی که در این کشور خدمت می‌کند سپاسگزاری کنیم. این ناشکری است که یک نهاد اگر کار کند خیلی خوب است و اگر یک نهاد دیگر کار کند خیلی بد است.
یک عده هستند نصف قانون اساسی را قبول دارند و نصف دیگر را قبول ندارند. ما می‌گوییم همه اصول قانون اساسی. ما در زمینه هسته‌ای دو قدم مهم برداشتیم و مذاکره هم می‌کنیم.
وزیر خارجه به پاریس می‌رود و برمی‌گردد و با ما مشورت می‌کند و مجددا به پاریس می‌رود. بعد از جلسه امروز هم ما با مسئولین مربوطه مشورت و بحث داریم. ممکن است بگوییم فلان راه ۱۰۰ درصد موفق باشد اما ما باید کارمان را انجام دهیم. آنجایی که احتمال موفقیت نه ۹۰ درصد بلکه ۲۰ درصد و حتی ۱۰ درصد هست باید تلاش کنیم و به جلو برویم، نباید فرصت‌ها را از دست بدهیم.
ما باید تلاش های خودمان را انجام دهیم اما در رأس این کارها قدرت داخلی و تولید ملی است، این حرف درست است. یعنی تولید و قدرت ملی است که به ما فرصت می‌دهد تا با دنیا حرف بزنیم اما نه اینکه این فرصت را ایجاد کنیم اما از آن استفاده نکنیم. امروز احیای صنعت، کشاورزی و خدمات شهری و روستایی به معنای توانمند شدن قدرت ملی ماست.
این امار و ارقام گفته شد که در دولت و یازدهم و دوازدهم چه خدماتی در این ۶ سال به روستاها شد. ما در این دولت در هر هفته به ۳۰ روستا آبرسانی کردیم یعنی ۶.۵ برابر نسبت به قبل رشد پیدا کرده است.
بعد از انقلاب اسلامی تفکر جامعه نسبت به شهر و روستا تغییر کرد. در میان فاصله ها و شکاف های جامعه از لحاظ اجتماعی، اعم از مرد و زن، ثروتمند و فقیر و باسواد و بی سواد، یکی از طبقه بندی‌ها هم شهری روستایی بود. روستایی بودن قبل از انقلاب توام با خود کم‌بینی بود و شهرنشینی و شهری بودن بخصوص مرکز نشینی بود، یعنی یک افتخار محسوب می‌شد. مثلا یکی از افتخارات این بود که یک نفر در شهر تهران متولد شده است.
در جوامع ما گویی شهری بر روستایی از لحاظ فکری، علمی و تمدنی برتری داشت. اما پیروزی انقلاب یکی از اصلاحاتی که در ذهن جامعه ایجاد کرد یکسان بودن مردم روستانشین و شهرنشین بود و حتی بعد از انقلاب نوعی تقدس هم یافت که کسی بگوید من روستایی‌ام.
یک عامل مهاجرت از اینجا آغاز می‌شود یعنی فکر می‌کند اگر در شهر باشد جایگاه اجتماعی‌اش بلندتر است. امروز ابدا این تفکر در جامه ما وجود دارد. تمام مردم ما احساس می کنند شهر و روستا نه تنها از نظر قانون مساوی هستند بلکه از نظر منزلت اجتماعی هم مساوی هستند و همه ما احساس می‌کنیم که وظیفه سنگینی در توسعه روستا بر دوش داریم.
در گذشته، فاصه میان شهر و روستا زیاد بود. یعنی شهرنشین از مراکز آموزشی و بهداشتی قابل ملاحظه و همچنین از رفاه بیشتر برخوردار بود.
اگر روستاها را آباد نکنیم، شهرها را ویران کرده‌ایم، چراکه عدم آبادانی روستا باعث افزایش مهاجرت و تشکیل حاشیه نشینی در شهرها می‌شود. برای پیشرفت شهرها باید روستاها آباد شوند. اگر امنیت می‌خواهیم باید روستاها را آباد کنیم.
۱۴ هزار روستا تا سال ۹۲ و بیش از ۱۴ هزار طی این دولت گازرسانی شده است و افتخار می کنم که توسعه سریع روستاها از دستاوردهای بزرگ دولت تدبیر و امید است.
امروز شهر و روستا از نظر قانون و جایگاه اجتماعی یکسان هستند و رفاه بیشتر و دسترسی روستانشینان به خدمات انرژی، سلامت و ارتباطات؛ هدف بزرگ این دولت است.
جاده معمولی نه اسفالت یک آرزوی بزرگ بود که روستا به شهر به وسیله یک جاده هموار متصل شود. در ۴۰ یا ۵۰ سال گذشته در برخی فصل ها اصلا امکان دسترسی روستاییان به شهرنبود. گاز اصلاً در ذهن مردم نبود و اگر نفت سفید هم می‌رسید یک معجزه بود. در بیشتر روستاها با هیزم بیابان و نفت سفید گرمایش ایجاد می شد سالی یک بار یک پزشکی می‌آمد روستاهای ما کاملاً از شهر جدا بود.
اما انقلاب اسلامی و البته یک مقدار تکنولوژی مسیر را هموار کرده است. الان کل دنیا را می‌گویند دهکده جهانی و کل دنیا یک روستا شده است و همه به هم متصل و نزدیک شده اند شما در این انتخابات ها می بینید مردم وقتی پای صندوق می آیند علائم اولین علامت پیروزی را در انتخابات های سراسری روستاها اعلام می کنند.
امروز در شرایطی که ما هستیم یعنی شرایط فشار دشمن بر ما؛ راهی جز توسعه کشور و رونق تولید و بالا بردن تولید و همکاری بیشتر نداریم البته دولت برای حل مشکلات از هیچ مسیر و طریقی کوتاهی و دریغ نمی کند بنده معتقدم برای منافع ملی کشورمان از هر ابزاری باید استفاده کنیم اگر بدانم به یک جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که کشور من آباد می شود و مشکلات مردم حل می شود من دریغ نخواهم کرد اصل منافع ملی ملت ما است.
روزی که مشعل گاز در زاهدان روشن شد، یک روز تاریخی برای مردم استان بود. گازرسانی باید با سرعت بیشتری در استان ادامه یابد.
با صدور دستور بهره برداری از طرح های برق رسانی به ۴۶ روستا، آبرسانی به ۳۵ روستا، هفت مرکز خدمات درمانی و بهداشتی و یک کیلومتر راه روستایی و دسترسی ۴۱۹ روستا به شبکه اطلاعات ملی}: توسعه راه آهن و توسعه بندر چابهار با مشارکت هند و افغانستان کار بسیار بزرگی در استان بود. از نیروهای مسلح برای برقراری امنیت در استان باید تشکر کرد.
استان فارس مرکز فرهنگی و تمدنی ایران و پرچمدار تمدن باستانی ایران و مرکزی بسیار مهم برای گردشگری تاریخی و زیارتی است.
این استان مرکز گردشگری سلامت است و خوشبختانه مرکزیت بسیار مهمی ار لحاظ دانشگاهی، علمی و بخصوص پزشکی دارد. ما خوشحالیم که در هفته دولت شاهد افتتاح‌ پروژهای متعدد در همه استانها بخصوص در روستاها هستیم.
استان آذربایجان غربی مظهر وحدت اقوام و مذاهب مختلف است و دو پروژه به یاد ماندنی در دولت یازدهم و دوازدهم در این استان اجرا شد.
اولین این پروژه که مهترین آن است، احیای دریاچه ارومیه است که موجب استقرار جمعیت و حیات کشاورزی و حتی زیست انسانی در جمعیت غرب کشور که بالغ بر ۱۵ میلیون می شود، است. اگر اقدامات دولت برای احیای این دریاچه نبود امروز باید ۱۵ میلیون نفر از این منطقه مهاجرت می‌کردند و کل کشاورزی منطقه نابود شده بود.
این بزرگترین افتخار برای دولت یازدهم و دوازدهم در محیط زیست و احیای شرایط زیست در شمالغرب کشور است.
دومین پروژه، اتصال ارومیه به شبکه راه آهن سراسری که جزو آرزوهای دیرین مردم این استان برای شنیدن سوت قطار بود، است. در ماه‌های گذشته افتتاح های فراوانی از شبکه آبیاری، سد و سایر مسائل در این استان اتفاق افتاد.
کرمان به عنوان بهشت معادن کشور جایگاه عظیمی از لحاظ استخراج معادن مورد استفاده کشور دارد. الحمدلله در این دولت و دولت یازدهم اقدامات بسیار خوبی در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی انجام گرفت.
یک طرح مهم این دولت که توسط بخش خصوصی انجام می شود و دولت حمایت می کند مسئله رساندن آب از دریای عمان به استان کرمان و همچنین یزد است که موجب یک تحول بزرگ برای پیشرفت این دو استان خواهد بود.
افتتاح پروژه های روستایی استان لرستان
پس از ارائه گزارش استاندار لرستان در خصوص پروژه های زیربنایی روستایی}:استان لرستان، استانی است که همواره پشتوانه بزرگ قدرت ملی ما بوده و هر وقت کشور ما خدای ناکرده در خطری قرار گرفته مردم لرستان در خط مقدم دفاع از کشور و وطن عزیزشان بودند.
با کمال تاسف در اوایل امسال، در فروردین ماه، در سیل های مهیبی که مردم در برخی از استان ها با آن مواجه شدند، استان لرستان هم با یک مشکل بزرگ مواجه شد، مخصوصا پلدختر که در درد و رنج مردم پرآوازه بود.
من باید تشکر از همه دستگاه هایی که تلاش می کنند، تشکر کنم؛ از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، از وزارت کشور و از تمام دستگاه های اجرایی که در طول این مدت ۵ ماه و چند روز همه توان خود را برای مرمت و بازسازی مناطق تخریب شده به کار گرفتند. برای آنها آرزوی توفیق می کنم و برای مردم عزیز استان به دلیل زحمات و سختی هایی که در آغاز سال با آن مواجه شدند، تقاضای بردباری می کنم.

لینک کوتاه : https://hatefsb.ir/?p=84919

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.