• امروز : شنبه - ۱۱ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 2 December - 2023
5

عصایی که سیاهی را رو سفید کرد

  • کد خبر : 19015
  • ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴
عصایی که سیاهی را رو سفید کرد

روز جهانی عصای سفید نمادی است برای نشان دادن برتری قدرت تفکر و اندیشه بر محدودیت های بینایی و سیاهی چشم که توان عمل را از خیلی افراد گرفته است.

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان،نابینایی یا کوری وضعیتی است که بیمار در آن حس بینایی ندارد و علت آن عوامل فیزیولوژیکی یا عوامل عصبی است، سازمان بهداشت جهانی حدس می زند در حال حاضر ۳۵ میلیون نابینا در جهان زندگی می کنند که ۹۰ درصد آنان در کشورهای در حال توسعه و بیشتر در آسیا و آفریقا و مناطق محروم و روستایی سکونت دارند.
بر اساس این گزارش خطر نابینایی در بسیاری از این مناطق بیشتر از کشورهای صنعتی توسعه یافته اروپا و آمریکا است.
عصا قرن هاست که به عنوان وسیله کمکی برای نابینایان به کار می رود، امروزه عصای نابینایان به رنگ سفید است و رنگ سفید عصا نمادی برای نابینایان محسوب می شود.
استفاده از این رنگ عصا برای نابینایان، نخستین بار در سال ۱۹۲۱ در انگلستان متداول شد و اندکی بعد در ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) قانونی به نام قانون عصای سفید به تصویب رسید و این روز نیز به نام روز نابینایان نامگذاری شد.
**قانون عصای سفید
قانون عصای سفید با ارایه امکانات بیشتر، تصویری جدید از نابینایان در جامعه ترسیم می کند و از افراد نابینا می خواهد که به منظور بهره گیری بهینه از منافع خود از تمام مراحل این قانون مطلع باشند و آن را به تایید دولت خود برسانند. هم اکنون بسیاری از ملل جهان مفاد بیانیه عصای سفید را پذیرفته و به صورت قانون، تمام یا بخشی از آن را اجرا می کنند.
به گزارش انجمن نابینایان جمهوری اسلامی ایران، این قانون شامل ۷ ماده و ۹ تبصره است که برخی از مواد مهم آن عبارتند از:
۱) دولت موظف است که نابینایان و دیگر معلولان جسمی را تشویق کند تا درتمام امور اجتماعی و اقتصادی شرکت کرده و در نتیجه به کار و اشتغال بپردازند.
۲) نابینایان و دیگر معلولان جسمی، حق استفاده آزادانه از خیابان ها و بزرگراه ها، پیاده روها و سایر مکان های همگانی و نیز وسایل حمل و نقل، هتل و اماکن عمومی را دارند.
۳) رانندگانی که با وسایل نقلیه خود از خیابان می گذرند، در صورت نزدیک شدن به یک نابینا که عصای سفید یا متالیک در دست دارد، یا سگ راهنما همراهش است، یا از بازوبند نابینایی استفاده می کند، موظفند که احتیاط کنند تا صدمه ای به آن فرد وارد نشود.
۴) هر شخص یا سازمانی که بخواهد بطور غیر مجاز در استفاده شخص نابینا و یا معلول از وسایل همگانی محدودیتی ایجاد کند، یا اینکه حقوق نابینایان و دیگر معلولان عاقل و بالغ را نادیده گیرد، مجرم شناخته می شود.
۵) هر سال، مسئولان دولت باید روز ۱۵ اکتبر را به منظور بزرگداشت عصای سفید به نحو شایسته ای ارج نهاده و با اهمیت دادن به قانون عصای سفید از مردم بخواهند که رفتار معقولانه ای با افراد معلول داشته باشند و با همکاری صمیمانه قدم های موثری برای این افراد بردارند.
۶) دولت موظف است که افراد نابینا یا دیگر معلولان جسمی را در بخش های دولتی و شعب آن و همینطور مدارس دولتی با شرایط مساوی، مانند دیگر افراد اجتماع بپذیرد، مگر اینکه معلولیت خاص آنان مانع انجام کار در آن مراکز باشد.
۷) افراد نابینا و دیگر معلولان جسمی، همچون دیگر اعضای اجتماع حق دارند در کشور خود بر اساس شرایط و مقررات قابل اجرا برای عموم، از خانه های مسکونی آماده برای کرایه ماهانه یا اجاره سالانه استفاده کنند.
۸) در این بند که تشریحی از بند سه است بیان شده: نابینایان و دیگر معلولان حق تام و برابر دارند که از مکان ها، مزایا، تسهیلات و امتیازات وسایل حمل و نقل همگانی چون هواپیما، وسایل موتوری، قطار، اتوبوس، اتومبیل ،کشتی و دیگر وسایل نقلیه و هتل، مسافرخانه، مکان های عمومی و مراکز تفریحی و مذهبی دیگر محل هایی که عموم در آنجا جمع می شوند، استفاده کنند.
۹) هر نابینا یا نیمه بینایی حق دارد در اماکنی که در قسمت ۸ آمده است، سگ راهنما را که برای این کار تعلیم دیده است بدون الزام پرداخت وجه اضافی همراه خود داشته باشد.
عصای سفید نشانی است که تمام محدودیت های نابینایان را در هم شکسته و خط بطلانی است بر تفکر محرومیت نابینایان، نابینایان افرادی هستند که همچون سایر مردم حق زندگی، انتخاب و لذت بردن دارند.
**ازدواج های فامیلی علت نابینایی در هزار و ۸۰۰ خانواده سیستان و بلوچستانی
یکی از دلایل شایع نابینایی در سیستان و بلوچستان ازدواج های فامیلی و به دور از تفکر پیشگیرانه است.
مسئول انجمن نابینایان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: هم اینک هزار و ۸۰۰ خانواده در این استان دارای فرزند نابینا و کم بینا هستند که با بررسی و تحقیق از خانواده این افراد علت اصلی آن ازدواج های فامیلی اعلام شده است.
محمدرضا دهنوی افزود: در این استان خانواده هایی با ۶، پنج و چهار نابینا به وفور یافت می شود.
وی ادامه داد: نمی شود با تفکر محدودیت برای افراد نابینا این افراد را از زندگی منع کرد، به این منظور تا کنون در سیستان و بلوچستان با رعایت موارد ضروری پنج ازدواج بین افراد نابینا انجام شده و ششمین ازدواج نیز در شرف انجام است.
مسئول انجمن نابینایان استان گفت: برای این افراد قبل از ازدواج آزمایش های ژنتیکی خاصی در نظر گرفته می شود که از یک سو دلیل نابینایی آنان مشخص شده و از سوی دیگر احتمال نابینایی فرزند این افراد مورد بررسی قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: هم اینک ۳۷ نابینا دانش آموخته مقطع لیسانس در استان وجود دارند و نیز به بسیاری از افراد نابینا و کم بینا آموزش های تخصصی رایانه و زبان انگلیسی توسط سازمان فنی و حرفه ای سیستان و بلوچستان ارائه شده است.
دهنوی اظهار داشت: همچنین چهار دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد، ۲۱ دانش آموخته فوق دیپلم و ۱۷ دانش آموخته مقطع دیپلم از افراد نابینا و کم بینا در استان وجود دارند.
وی افزود: کتابخانه سخت افزاری مخصوص نابینایان که قبل از این در کتابخانه عمومی آیت الله کفعمی زاهدان بود هم اینک به اداره بهزیستی سیستان و بلوچستان انتقال یافته و حدود هزار و ۱۰۰ عنوان کتاب در آن موجود است.
مسئول انجمن نابینایان سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: در انجمن نابینایان این استان نیز بیش از هشت هزار ترابایت فایل صوتی آموزشی کتاب در تمام پایه ها و منابع موجود است، که شامل ۲۵ هزار عنوان و بیش از ۴۰ هزار جلد کتاب صوتی می شود و به صورت رایگان در اختیار افراد نابینا قرار می گیرد.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات افراد نابینا در ایران از جمله سیستان و بلوچستان مشکل اشتغال این افراد است و با توجه به قانون به کارگیری سه درصد افراد معلول در استخدامی ها، جایی برای افراد نابینا باقی نمی ماند.
مسئول انجمن نابینایان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: گرچه در بسیاری از ادارات سیستان و بلوچستان افراد نابینا مشغول بکار هستند و به نحو احسنت از عهده کار خود بر می آیند اما در آزمون استخدامی اخیر آموزش و پرورش یکی از افراد نابینا را با وجود قبولی در آزمون رد کردند.
دهنوی ادامه داد: حدود ۶ ماه قبل کارگاه تولید جاروهای دستی توسط افراد نابینا و کم بینا راه اندازی شده که سبب کارآفرینی برای چهار نفر از این افراد شده است.
وی با قدردانی از مسئولان شهرداری زاهدان به ویژه بخش میوه و تره بار بیان کرد: شهرداری غرفه فروش رایگانی در دوشنبه و چهارشنبه بازار زاهدان به این افراد اختصاص داده است.
عصای سفید با یادآوری محدودیت بینایی نشاندهنده سفیدی امید در چشم های کم نور اما پر بصیرت افرادی است که دری عمیق از هستی و آفرینش دارند و توانسته اند با کار و تلاش بر این محدودیت بزرگ فائق آیند.

لینک کوتاه : https://hatefsb.ir/?p=19015

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.