• امروز : شنبه - ۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 25 May - 2024
8

نوروز در سیستان و بلوچستان/مکران، ناشناخته‌ی ایران

  • کد خبر : 21141
  • 01 فروردین 1398 - 14:29
نوروز در سیستان و بلوچستان/مکران، ناشناخته‌ی ایران

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان، به گواه کارشناسان حداقل ۴۰۰ جاذبه بکر طبیعی، جانوری و تاریخی در محدوده ۴۰۰ کیلومتری سواحل مکران شناسایی شده است؛ برخی‌از آن‌ها هم‌چون گل‌فشان تنگ و تالاب صورتی رمین در جهان همتایان انگشت‌ شماری دارند. برو به دَرَک ساحل‌گردی در سواحل مکران از غرب در جاسک شروع می‌شود و […]

به گزارش هاتف سیستان و بلوچستان، به گواه کارشناسان حداقل ۴۰۰ جاذبه بکر طبیعی، جانوری و تاریخی در محدوده ۴۰۰ کیلومتری سواحل مکران شناسایی شده است؛ برخی‌از آن‌ها هم‌چون گل‌فشان تنگ و تالاب صورتی رمین در جهان همتایان انگشت‌ شماری دارند.

برو به دَرَک

ساحل‌گردی در سواحل مکران از غرب در جاسک شروع می‌شود و با پیمودن ۱۶۰ کیلومتر از جاسک و رسیدن به روستای درک از توابع بخش زرآباد شهرستان کنارک آغاز می‌شود؛ در دَرَک اقیانوس به بیابان می‌رسد و ترکیب رنگی منحصر به‌فردی ایجاد می‌کند؛ درک پاک‌ترین ساحل ایران است و در آن‌ مجموعه‌ای از درختان چش، کرت (انجیرمعابد)، انواع هندوانه، ذرت و نخیلات به‌طرز اعجاب‌انگیزی در کنار آب شور دریا می‌رویند؛ اگر اهل وبگردی باشید حتما در ماه‌های اخیر هشتگ ” برو به دَرَک ” را زیاد دیده‌اید. وزیر ارتباطات هم اخیرا از آن استفاده کرده است. اقامتگاه‌های بوم‌گردی اسحاقی، تاسه دهیار و عمران تاسه هم در درک برای یک استراحت دنج. ناگفته نماند درک خواهان زیادی دارد و اقامتگاه‌ها عمدتا پرند.

زرآباد، هندوستان کوچک

پس از درک، ۱۰ کیلومتر فاصله دارید تا به زرآباد برسید؛ جایی که خاکش زر است و به هندوستان کوچک سواحل مکران معروف است؛ از درک تا زرآباد باغستان‌های سبز میوه‌های گرمسیری در کنار شما خواهد بود؛ موز، مرکبات، چیکو، انبه، نارگیل، گواوا، کنار، تمرهندی و خرما از انواع میوه‌های گرمسیری سواحل مکران است که قطب آن زرآباد است؛ در زرآباد بیش‌از هرچیز دیگری موزستان‌ها نظر شما را جلب می‌کند؛ موزهای زرآباد بی‌نظیر است؛ ساحل ماسه‌ای زرآباد هم دیدنی است.

از زرآباد تا کنارک هم‌چنان باغستان‌های میوه‌های گرمسیری به‌صورت پراکنده میزبان شما خواهند بود که از قطب و مرکز آن زرآباد گذر کرده‌اید؛ در فاصله ۹۰ کیلومتری از کنارک به دشت کهیر می‌رسید که با خود روستای کهیر ۳۰ کیلومتر فاصله دارد؛ در دشت کهیر یکی‌از معدود پدیده‌های ژئوتوریستی جهان منتظر شماست، گل فشان، جایی که از دل زمین خبر می‌دهد.


 

گل‌فشان

در گل‌فشان، گل از دل زمین مانند آتشفشان و به‌صورت حباب به‌بیرون می‌پرد؛ گل‌فشان کهیر از معدود گل‌فشان‌های فعال جهان است؛ به گفته یک کارشناس گردشگری؛ بر اساس آخرین آمارها از حدود هشتصد گل‌فشان شناسایی‌شده در دنیا، سی گل‌فشان در جنوب ایران قرارگرفته است که پانزده عدد آن‌ها، بین بندر جاسک و میناب، ۹ تا بین چابهار و بندر جاسک و ۶ تای بقیه هم بین چابهار و مرز ایران و پاکستان (به‌ویژه شمال خلیج گواتر) قرار دارند؛ البته این گل‌فشان‌ها همه فعال نیستند و بنا به فصل و شرایط جوی و تغییرات زمین می‌توانند گاهی یا پیوسته فعال یا غیرفعال باشند.

مسلم بارکزهی می‌افزاید: گل‌فشان منطقه تنگ، معروف‌ترین گل‌فشان جنوب ایران است و به گل‌فشان «ناپگ» بین مردم محلی معروف است. به گفته این کارشناس؛ گل‌های گل‌فشان خواص درمانی هم دارند و برای بهبود بیماری پوستی، انقباض عروق، دردهای مفصلی، درمان درد کمر و تنگی عضلانی موثرند.

گلفشان

بعد از کهیر بندر پزم در انتظار شماست، در پزم به دیدن اسکله پزم، سواحل مرتفع و غارهای منحصر به فرد و سواحل ماسه‌ای و صخره‌ای بروید، اقامتگاه بوم‌گردی زبیر هم برای استراحت آنجاست. اگر هم خیلی خسته بودید در اقامتگاه بوم‌گردی بلوچ‌زاده در کهیر استراحت کنید.

کنارک شهر لنج و ماهی

۹۰ کیلومتر تا کنارک، شهر لنج و صیاد و ماهی، قطب صید و صیادی ایران، جایی که جزو ۵۰ بندر کددار جهان در صید تن‌ماهیان است؛ صیادان کنارک عمدتا فراساحل‌اند و در آب‌های اقیانوسی به صید می‌پردازند؛ در بازار ماهی‌فروشان کنارک، هر نوع ماهی تر و تازه‌ای به چشم می‌خورد از حور و گیدر تا میش‌ماهی و ماهی سفید. دقایقی را هم در اسکله کنارک به‌نظاره صیادانی بنشیند که روزی خود را دریا می‌جویند.

تیس، تمدن مکران

در ۱۰ کیلومتری چابهار زمانی که از گیت منطقه آزاد وارد شویم، می‌توانیم در روستای آبکان و بوم‌گردی دُر بلوچ استراحت کنیم، دُر بلوچ مجهز‌ترین بوم‌گردی بلوچستان است که با حمایت منطقه آزاد چابهار و میراث فرهنگی و ۲ میلیارد تومان وام تسهیلات سازمان میراث ساخته شده است. در ۵ کیلومتری چابهار به تنها روستای منطقه آزاد چابهار بروید، تیس، جایی که پیوند دهنده تاریخ و تمدن و طبیعت است.

تیس مرکز تمدن مکران است، به گواه کارشناسان حداقل ۷ هزارسال قدمت دارد و ۱۰ اثر ثبت ملی؛ از جاذبه‌های بی‌نظیر تیس قلعه ۲ هزار ساله پرتقالی‌ها است که نماد مبارزه با استعمار دلاورمردان جنوب است؛ از دیگر جاذبه‌های مهم تیس غارهای سه‌گانه بان میسیتی، قبرستان رمزآلود جن‌ها و مسجد تاریخی جامع اهل سنت است؛ ساحل و اسکله ماهیگیری تیس هم هرچند جنب و جوش کنارک را ندارد اما آرامش خاصی دارد. اقامتگاه پلاژ تیس آقای اسماعیل زهی مکانی ست مناسب برای استراحت.

پارک ساحلی لپبار، مقبره سید غلام رسول، موزه تاریخی، ساختمان قدیمی پست و گمرک، دریا کوچک و آخر سر هم دریا بزرگ، این‌ها جاذبه‌های شهر چابهار است که منحصر به‌فرد ترینش دریا بزرگ است، جایی که قدرت خداوند با آبفشان‌ها و موج‌فشان‌ها با ارتفاع گاها ۳ متر دقایقی شما را میخ کوب می‌کند.

شگفت‌انگیزترین جاده‌ ایران

زیباترین، بکرترین و شگفت‌انگیزترین جاده‌ ایران، از جاده‌های شمال خیلی بهتر است مطمئن باشید. جاده ساحلی چابهار-گواتر ۹۰ کیلومتر است؛ پیوند دریا، کوه، بیایان و زندگی جانوری؛ تالاب صورتی، درخت انجیر معابد، سواحل ماسه‌ای رمین، سواحل صخره‌ای و چشم‌انداز بریس، کوه‌های مریخی و در انتها جنگل‌های حرا و خلیج زیبای گواتر و دلفین‌ها و گاندوهای دیدنی آن جاذبه‌های طبیعی و شگفت‌انگیز این جاده ۹۰ کیلومتری است.

در ابتدا به رمین می‌رسد؛ ساحلی سراسر ماسه‌ای که به گواه کارشناس فدراسیون بین‌المللی موج‌سواری بهترین نقطه برای موج‌سواری حرفه‌ای در غرب آسیاست؛ در رمین اگر اهل موج‌سواری نیستید در ساحل سراسر ماسه‌ای آن با ساخت یک مجسمه‌ی شنی، یادگاری برای خود بگذارید. برای استحرات به اقامتگاه بومگردی پرداخته و کافه اسکله رمین بروید.

پس از رمین به یکی‌از دیگر از پدیده‌های انگشت شمار جهان پس از گل‌فشان می‌رسید که سواحل مکران میزبان آن‌ است؛ تالاب صورتی لپیار، جایی که آبی آب در آن صورتی است. تالاب صورتی یکی‌از منحصر به فردترین پدیده‌های سواحل مکران است که به گواه کارشناسان تنها چهارنمونه مشابه آن در جهان وجود دارد؛ رنگ این تالاب به‌دلیل فعل و انفعالات پلانکتون‌های گیاهی خاص آن و مواد معدنی جنس خاک، ۵ ماه از سال در بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر به‌رنگ صورتی است. محلی‌های محروم روستاهای اطراف تالاب به گردشگران امید دارند، فروشگاه‌های صنایع دستی محلی‌ها کنار تالاب است.

بعد از تالاب لیپاربه بندر بریس می‌رسید، ساحل صخره‌ای بریس منحصر به فرد است، اقامتگاه بومگردی پرهیزگار هم در بریس است. از تالاب لیپار تا گواتر شرقی‌ترین نقطه ایران در مریخ به‌سر می‌برید؛ درحالی که سمت راست جاده زندگی با خرچنگ‌ها، ماهی‌ها، پرنده‌های رنگارنگ و درختان متنوع جریان دارد در سمت چپ کوه‌های مریخی است، دریغ از یک بوته سبزه؛ ترکیبات در جاده‌ی ساحلی اعجاب آور است. کوه‌های مریخی حداقل ۵ میلیون سال قدمت دارند؛ ارتفاع آن‌ها متغیر است در برخی نقاط ۵ متر و در برخی دیگر بیش‌از ۱۰۰ متر؛ کوه‌های بیابانی مریخی بارنگ عمدتاً زرد چشمتان را نواز می‌دهد البته تابش نور خورشید موجب رنگارنگ شدن و جلا دادن به این کوه‌ها نیز می‌شود.

بعد از بریس ۵۰ کیلومتر فاصله دارید تا به پسابندر برسید، پسِ بندر، از اسمش معلوم است، کمی بعدار از پسابندر به گواتر می‌رسید و پا روی دم گربه نقشه ایران می‌گذارید، گواتر جنوبی‌ترین و شرقی‌ترین نقطه ایران است؛ جایی که زندگی جانوری آن منحصر به فرد است، در گواتر هم دلفین می‌بینید، هم تمساح و هم مزارع خاکی پرورش میگو و صدالبته جنگل‌های زیرآب رفته حرا.

گواتر قطب جانوری سواحل مکران است؛ در سواحل مکران انواع پرندگان از گونه‌های شاخص نظیر پلیکان خاکستری، فلامینگو، باکلان، انواع حواصیل و اگرت‌ها، کاکایی‌ها، آبجلبک ها، عقاب دریایی دم سفید، پرستوها، عقاب ‌شاهی، پرندگان شکاری هم‌چون عقاب ماهیگیر، خرس سیاه، پلنگ، سنجاب راه راه بلوچی و هوبره، نهنگ گوژپشت، گاو دریایی، دلفین معمولی، نهنگ آبی، نهنگ براید، نهنگ خاکستری، دلفین گوژپشت، دلفین بینی بطری، نهنگ دندان کلفت و پورپویز پوزه پهن، لاک پشت دریایی شامل لاک پشت های سرخ، سبز، پشت عقابی، پشت زیتونی ریدلی و پشت چرمی و ۹ گونه مار دریایی شامل مار دریایی نوکدار، حلقه دار، سرکوچک، خلیج فارس، آراسته، زرد، کوتاه، شکم زرد و افعی وجود دارد که گواتر مرکز آن‌هاست. مهم‌ترین جانوری که در گواتر به چشم می‌خورد بزرگ‌ترین خزنده ایران ” گاندو ” یا تمساح کمیاب پوزه‌کوتاه ایرانی است؛ البته ناگفته نماند گاندو به‌سختی به چشم می‌خورد چراکه برخلاف تصور گاندو جانوری خجالتی، محتاط و ترسو است و به‌محض اینکه با حضور مزاحم احساس خطر کند در آب فرو می‌رود. برای استراحت در جنوبی‌ترین و شرقی‌ترین نقطه ایران به اقامتگاه بومگردی آژ و بومگردی برازیور بروید؛ در بوم‌گردی‌های جاده ساحلی با ماهی‌های تازه از آب گرفته از شما پذیرایی می‌کنند.

سواحل مکران را از دست ندهید؛ این‌هایی که گفتیم همه جاذبه‌های منحصر به فرد و اعجاب آور سواحل مکران نبود؛ از درختان انجیر معابد، بنادر صخره‌ای بریس، پسابندر و تنگ، عروس‌های دریایی چابهار و آبسنگ‌های منحصر به فرد مرجانی گذر کردیم تا خودتان بیایید و ببینید. فقط یادتان باشد کارت سوخت هم همراهمتان باشد، پمپ‌بنزین‌های بلوچستان فقط با کارت سوخت بنزین می‌دهند البته ناگفته نماند در نوروز و برای مسافران جاده‌ای تخفیف قایلند.

لینک کوتاه : https://hatefsb.ir/?p=21141

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.